Balvu luterāņu draudze saņem novadnieka, vitrāžu meistara, Rūdolfa Matīsa dāvinājumu – lustru

Kategorija: Aktualitātes
Piektdiena, 05 Janvāris 2018
Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 15 Janvāris 2018 09:57

tmb20180105155720

Īsi pirms Zvaigznes dienas, 5.janvārī, Balvos viesojās novadnieka Rūdolfa Matīsa meita, Vita Matīsa - politoloģe, starptautisko tiesību un diplomātijas eksperte, un pasniedza Balvu luterāņu draudzei dāvinājumu – viņas tēva veidotu stikla vitrāžas lustru.

Balvu evaņģēliski luteriskās baznīcas mācītājs Mārtiņš Vaickovskis, uzrunājot klātesošos, teica: „Īsi pirms Zvaigznes dienas šis dievnams pildās ar gaismu, visapkārt deg svecītes. Gaismas nekad nevar būt par daudz, jo gaisma ir dzīvība, žēlastība, ceļa rādītājs un vaduguns. Šodien esam nākuši pretī gaismai gan burtiskā, gan pārnestā nozīmē, proti, gaisma, ko izstaro pats Dieva vārds, Dievs, un gaisma, ko mēs caur labiem darbiem varam nest viens otram, saviem līdzcilvēkiem.

Šodien esmu patiesi priecīgs un gandarīts, ka cienījamā Matīsa kundze ir mūsu vidū, ka gaisma ir vairojusies, jo šis projekts jau ildzis kādu laiku, un šodien tas ir piepildījies un īstenojies.”

Turpretim Vita Matīsa pastāstīja par stikla vitrāžas lustras ceļu uz Balviem: „Šādā Ziemassvētku noskaņojumā, vienu dienu pirms Zvaigznes dienas man ir patiess prieks būt atkal Balvos, šajā baznīcā, jo tieši šajā baznīcā 1938.gadā manu tēvu Rūdolfu Matīsu iesvētīja. Un pēc iesvētībām šeit pat Bērzpils ielā bija liels mielasts viņa māsas Emmas Auziņas mājā, kas bija precējusies ar tā laika Balvu pilsētas galvu Pēteri Auziņu.

Mans tēvs bija vitrāžu mākslinieks, pats ar savām rokām veidoja dažādas vitrāžas – lampas un citas vitrāžas. Viens no viņa darbiem jau atrodas Balvos, Balvu Novada muzeja telpās, ko mans tēvs veidoja ļoti tālu no Balviem, jo viņš savu mākslu attīstīja Amerikā, tās Rietumkrastā, Sietlā, no kurienes arī abas vitrāžas uz Balviem ir atceļojušas.

Mīļš paldies draudzei par to, ka šo dāvinājumu pieņēmāt. Varu teikt no mana tēva puses, no Rūdolfa Matīsa, visas Matīsu dzimtas, ka šī vieta viņiem ir ļoti nozīmīga, un novēlu, lai šī gaisma no šīs lampas baznīcai nes vēl tālāk gaismu vairākus gadus uz priekšu.”

Balvu Centrālās bibliotēkas vadītāja Ruta Cibule atgādināja vēl par citiem zināmiem Matīsu dzimtas pārstāvjiem: Tālis Matīss - operdziedātājs, Alīna Matīsa – kordiriģente, pedagoģe, Vilhelms Matīss – šīs puses skolu vadītājs, Aina Matīsa - latviešu teātra režisore un teatrālā pedagoģe, bet Rūdolfs Matīss bija vienīgais, kurš pēc kara no visas kuplās Matīsu ģimenes, bija, kā saka Vita Matīss, dzelzs priekškara tajā pusē.

Vairāk par Matīsu dzimtu var izlasīt Balvu reģiona kultūrvēstures datubāzē http://www.balvurcb.lv/kb/?View=entry&EntryID=1189

img-001.jpgimg-002.jpgimg-003.jpgimg-004.jpgimg-005.jpgimg-006.jpgimg-007.jpgimg-008.jpgimg-009.jpg

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei