Tilžas skolēni apmeklē "ZINOO" centru Cēsīs

Kategorija: Latvijas skolas soma
Ceturtdiena, 16 maijs 2019
Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 16 maijs 2019 08:56

galvena-bilde

Projekta "Skolas soma" ietvaros Tilžas vidusskolas 7.-9.klašu skolēni 2.maijā apmeklēja "ZINOO" centru Cēsīs. Tas tur veiksmīgi darbojas jau vairākus gadus, un kura veidotāji un darbinieki ir pārliecināti, ka katram cilvēkam piemīt unikāls potenciāls, kuru ir jāpalīdz atklāt.

Nodarbības laikā skolēni, paši aktīvi līdzdarbojās, mēģināja uzbūvēt visaugstāko un izturīgāko torni. Noskaidroja, kādas zināšanas nepieciešamas arhitektam, pētīja, kāpēc dažas celtnes ir kultūrvēstures pieminekļi.

Skolēnu atsauksmes par nodarbībām centrā ir ļoti pozitīvas. Patika projektēt, būvēt no papīra torņus. Izdevās pat pārspēt līdzšinējo rekordu.

Pozitīvi tas, ka skolēni ļoti draudzīgi darbojās savās grupās, bija ļoti saliedēti un aktīvi.

Jauniešiem patika izzināt sarežģītas lietas, mācoties praktiski darbojoties.

Cēsu apkaimē skolēni izzināja kultūrvēsturiskos objektus dabā, pētīja gravas, ielejas un salīdzināja smilšakmens atsegumus pēc to pamatiežu uzbūves. Gravas skaistumu jaunieši apskatījās Svētavota dabas parkā. Pa stāvo nogāzi nokāpjot gravas dibenā, ir sajūta, ka esi nokļuvis pasaku valstībā. Pašā centrā, no varenas smilšakmens klints slāņiem iegrožotā gultnē, plūst dzidra ūdens strauts. Tieši virs tā grotas ailē sēdošais eņģelītis dod svētību noslēpumiem pilnajam avotiņam. Bezvēja klusumu piepilda no neliela augstuma tekošā ūdens čalošana.

Jauniešiem bija unikāla iespēja noklausīties noslēpumiem apvīto Svētavota leģendu un izpildīt senu rituālu – uzņemt spēkus no Svētavota. Priecājāmies par dabas skaisti veidoto gravu un cilvēka lielo uzņēmību to izveidot par Svētavota dabas parku. Tās bija neaizmirstamas atmiņas un izjūtas. Jaunieši saprata, ka bērnībā izsapņotus sapņus var realizēt dzīvē ar lielu uzņēmību, gribasspēku un apņemšanos neatkāpties no izvirzītā mērķa.

Jaunieši ar lielu sajūsmu apbrīnoja Sarkanās klintis jeb Raiskuma iezi, kas atrodas Gaujas labā pamatkrasta masīvā un ir aizsargājams ģeoloģisks dabas piemineklis Gaujas Nacionālajā parkā.

Klints stiepjas vairāku simtu metru garumā un ir sarkanā krāsā. Klintīs redzamas plaisas, kas sašķeļ sarkanīgos iežus, radot neparastu dabas mākslas darbu. To virsma ir diezgan izrobota, kas veido klintīs nelielas alas un nišas. Klinšu smilšainā josla pārtrūkst vien vidusdaļā, kas sadala iespaidīgās klintis divās daļās. No klints izplūst vairāki avoti. Viens no tiem ir Rūcamavots, kas laužas ārā no zemes ar savdabīgu rūkoņu. Skolēni veldzējās dzidrajā Rūcamavota ūdenī.

Neizpalika viena no varenākā smilšakmens atseguma „Ērgļu klints” apskate. Varena, majestātiska siena, kas ceļas ārā tieši no Gaujas. Visiespaidīgākās klintis Gaujas ielejā, raksturīgas ar vienlaidu monolītu smilšakmens virsmu. Klintīs ir daudz lūzumu, vērojamas arī atsevišķu bloku slīdēšanas un nobrukumu veidošanās pazīmes. Jaunieši varēja apskatīt un salīdzināt dabas varenumu un skaistumu, kā arī redzēt dabā, kas ir noslīdenis, kā tas veidojas. „Dabaszinību stunda dabā izdevās brīnišķīga!” tā atzina jaunieši.

Paldies projekta iniciatīvas „Skolas soma” koordinatoriem par šo jauko iespēju iepazīt un izzināt kultūrvēsturiskos objektus, kā arī praktiski darboties izzinošos centros.

Tilžas vidusskolas direktore Gunta Rižā

c16052019_cesis_5.jpgc16052019_cesis_7.jpgc16052019_cesis_10.jpgc16052019_cesis_11.jpgc16052019_cesis_16.jpgcesis_1.jpg

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas