Rīcības dienas Stacijas skolā

Kategorija: Stacijas pamatskola
Pirmdiena, 16 Novembris 2020
Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 16 Novembris 2020 10:29

img 003 cc8ae

Ar saukli “Labie darbi planētai!” no 2. līdz 8. novembrim visā Latvijā norisinājās Ekoskolu Rīcības dienas 2020. Šajā nedēļā ap 37 000 bērni un jaunieši no vairāk kā 130 izglītības iestādēm pievērsa sabiedrības uzmanību klimata pārmaiņām, bioloģiskās daudzveidības izzušanai un aprites ekonomikas principu ieviešanai ikdienā. Savās aktivitātēs viņi apņemas un izaicina sabiedrību iesaistīties vides problēmu risināšanā. Kampaņa Latvijā notiek jau astoto gadu.

Gan Latvijā, gan pasaulē teju visu negatīvo ietekmi uz klimatu rada tikai trīs mūsu dzīves jomas: enerģija, transports un pārtika. Lai novērstu piesārņojumu, mums vajadzētu citādāk audzēt pārtiku, ražot enerģiju un citādāk pārvietoties.

Enerģijas jomā Latvijā ir svarīgi samazināt siltuma zudumus apkures sezonā un ikdienā taupīt elektrību, kā arī nākotnē pāriet uz atjaunojamo resursu izmantošanu enerģijas iegūšanā.

Transporta jomā ir būtiski mazāk braucienus ar automašīnu, lidmašīnu, bet vairāk pārvietoties ar kājām un velosipēdu. Šāda kustība ir ne tikai videi draudzīga, bet arī veselīga ķermenim!

Pārtikas jomā vissvarīgākais ir iegādāties tik pārtikas, cik vari patērēt, lai mazāk pārtikas izmestu atkritumos. Tāpat lielu ietekmi uz vidi rada dzīvnieku izcelsmes produkti, kuru daudzumu uzturā esam palielinājuši tieši pēdējos gados – gan ārsti, gan vides zinātnieki iesaka to samazināt.

Šogad Rīcību dienu ietvaros gan Stacijas skolas bērni, gan pieaugušie iepazinām samērā jaunu terminu- aprites ekonomika. Izmantojām dažādus interneta, tai skaitā Vides fonda informatīvos materiālus par aprites ekonomikas būtību un iedzīvināšanu ikdienā.

Šī gada galvenā Eko tēma, kas integrēta mācību procesā- Enerģija. 5.-6.klašu skolēni vairāk uzzināja par dažādiem enerģijas veidiem un par to, kādai jābūt nākotnes enerģijai.

Cilvēka ietekmi uz vidi var mazināt aprites ekonomikas veicināšana. Diemžēl pagaidām visa ražošana un patēriņš balstās lineāra procesa modelī un izsmeļamo resursu patēriņā: paņemt (resursus), izgatavot (produktu), izlietot (preci) un izmest (atkritumus). Šādam “radīts, lai izmestu” modelim ir ļoti būtiska ietekme uz apkārtējo vidi – atkritumi piesārņo ūdeni, gaisu, augsni un degradē apkārtējo vidi. Pēdējos 40 gados resursu ieguve pasaulē ir trīskāršojusies, pārsniedzot dabas sistēmu atjaunošanās robežas. Lai veicinātu efektīvu resursu patēriņu ar atkritumu šķirošanu vien nepietiks. Ir jādomā, kā neradīt atkritumus un veicināt efektīvu resursu patēriņu. Aprites ekonomikas koncepts ir dabas iedvesmots – jārada sistēma, kas būtu spējīga pašatjaunoties un augt, neradot atkritumus.

Aktivitātes skolā šobrīd apgrūtina attālinātais mācību process, tomēr vecāko klašu skolēni tika aicināti piedalīties skolas foto konkursā "Lietu otrā dzīve". Izrādās, ka daudzi varēja padalīties ar idejām par oriģināliem zīmuļu traukiem, taburetēm, sejas maskām, lietu uzglabāšanas kastēm, spilveniem utt. Varbūt kāda ideja var iedvesmot arī Tevi?

img-001_f9395.jpgimg-002_23379.jpgimg-003_cc8ae.jpg

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei