Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā

Kategorija: Deinstitucionalizācija
Trešdiena, 03 Februāris 2021
Pēdējās izmaiņas: Piektdiena, 09 Septembris 2022 10:25
nap2020 eraf ieguldijums
Projekts “Pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plānu īstenošanai Balvu novadā”, Nr. 9.3.1.1/18/I/010

Balvu novada pašvaldība, lai nodrošinātu sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem (GRT) nodrošinātu sagatavošanos pārejai uz dzīvi sabiedrībā, tiek labiekārtots Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs (DSPC).

Šobrīd notiek aktīvs darbs pie telpu aprīkojuma un iekārtu piegādes un uzstādīšanas. Valstī un citviet pasaulē Covid pandēmija ir ietekmējusi aprīkojuma un preču piegādes tempus.

Liepu ielā 2, Balvos, tiek veidots Grupu dzīvokļu pakalpojums pilngadīgām personām ar GRT. DI projekta ietvaros šis pakalpojums paredzēts 16 personām. Tiks nodrošināts mājokļa, aprūpes un individuālais atbalsts sociālo problēmu risināšanai. Sociālie darbinieki klientiem palīdzēs attīstīt prasmes un iemaņas, lai ikviens grupu dzīvokļa iemītnieks varētu uzsākt patstāvīgu dzīvi. Katram klientam būs nodrošināta labiekārtota sava personīgā telpa – istabiņa. Ēkas pirmajā stāvā būs labiekārtotas 2 lielākas telpu grupas (katrā 2 istabas), kurās varēs dzīvot šīs mērķa grupas klienti, kuriem ir vai būs izveidojusies ģimene vai tiem klientiem, kuriem ir funkcionāli traucējumi. Ir padomāts arī par kopēju atpūtas telpu Grupu dzīvokļu iemītniekiem. Tajā varēs baudīt kopējus mirkļus skatoties TV vai spēlējot kādu galda spēli, vai sēžot, ērtā dīvānā, lasīt kādu aizraujošu grāmatu. Arī darbiniekiem būs sava telpa, kurā varēs atpūsties vai pagatavot sev kādu tējas krūzi.

DSPC Vidzemes ielā 2B, Balvos, būs iespējams saņemt daudz un plašu pakalpojumu klāstu. Tiek labiekārtots Dienas aprūpes centrs bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Centra darbinieku uzraudzībā un vadībā bērni varēs saņemt pakalpojumus, kuri ir vērsti uz ikviena bērna individuālo prasmju attīstību, izglītošanu, kā arī uz radošu un relaksējošu brīvā laika pavadīšanu.

Telpas aprīkojums ir izvēlēts tāds, lai bērni varētu justies brīvi un ērti. Telpā būs regulējams galds un krēsli, lai vidi ir iespējams pielāgot ikvienam bērnam, kurš apmeklēs šo centru. Ir padomāts arī par to, lai bērniem būtu iespēja savas personīgās lietas novietot viņam paredzētajā vietā – garderobes skapīšos.

Bērniem būs iespēja ne tikai rotaļāties ar ierastajām rotaļlietām, bet izmantot dažādas sensorās (skaņu bumbiņas, dažāda materiāla bumbiņas), taktīlās (orto puzle, taktīlie diski) rotaļlietas un mūzikas instrumentus. Projekta ietvaros tika iegādāti tādi mūzikas instrumenti kā bungas, kastaņetes metalafons, dažādi pūšamie instrumenti u.c., kurus bērni varēs izmantot rotaļās, kā arī centra speciālisti varēs atrast tiem pielietojumu rehabilitācijas pakalpojumos, lai veiksmīgi attīstītu bērnu kognitīvās prasmes un iemaņas.

Atpūtas telpa bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, ir gandrīz pilnībā iekārtota. Atliek vien sagaidīt ērtus sēžammaisus. Lietošanai gatavs jau ir liels bumbu baseins ar papildus Iglu klučiem, lai bērni aktīvi varētu izpausties aktīvā atpūtā un rotaļās.

Daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra, pirmajā stāvā ir izveidota un aprīkota Sensorā telpa. Tā ir kā burvju vieta relaksācijai, stresa mazinājumam un atpūtai. Tā paredzēta, lai sniegtu drošības sajūtu, mieru, prieku cilvēkiem ar attīstības problēmām un rehabilitāciju, pēctraumas periodā, sociālo adaptāciju pēc ilgstošas spriedzes ar garīgā un emocionālā līdzsvara traucējumiem.

Sensorā telpas mērķi ir:

  1. mazināt trauksmi, lai gūtu pārliecību un mieru;
  2. veicināt vai/un samazināt veģetatīvo reakciju vai neirotiskiem traucējumiem visu vecumu cilvēkiem;
  3. veicināt vājās un vāji funkcionējošas sajūtas;
  4. izveidot labu emocionālo fonu.

Tajā atrodas – muzikālā ūdens gulta. Gultas pamatnē iestrādātie skaļruņi nodrošina gan skaņu, gan ūdens vibrācijas atbilstoši mūzikas izvēlei un skaņu iekārtas noregulēšanai ikviena klienta vēlmēm un vajadzībai.

Telpas stūrī ir novietota burbuļu caurule, kura ir no droša izturīga materiāla, kas piepildīta ar destilētu ūdeni. Caurules darbību var viegli vadīt un pielāgot ikviena vēlmēm un patikai. Ar pults palīdzību var regulēt gan burbuļu intensitāti, gan krāsu izvēli. Turpat novietotas gaismas šķiedras, kuru gaismas intensitāti un krāsu gammu ērti var vadīt ar pults palīdzību. Šo gaismas un burbuļu brīnumefektu pastiprina pie sienas esošie akrila spoguļi – rodas iespaids, ka tur ir vairākas burbuļcaurules.

Telpā arī atrodas skaņas un aromāta difuzors. Tas nodrošina īpašu atmosfēru telpā izplatot mierīgu skaņu (pieejamas dažādas), piemēram, jūras šalkas, kuras tiek pavadītas ar maigu lavandas vai citu aromātu. Ir padomāts arī par tiem klientiem, kuriem var rasties vajadzība savaldīt savas emocijas, šim mērķim ir paredzēta smaguma sega.

Svarīga loma centra darbībā ir nodrošināt personām ar GRT sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus. Tādēļ Vidzemes ielā 2B darbosies gan dienas centrs (DC) personām ar GRT, gan specializētās darbnīcas (SD).

Kā jau tika minēts, šiem cilvēkiem ir nepieciešams vairāk vai mazāk attīstīt prasmes un iemaņas, lai varētu uzsākt pilnvērtīgu dzīvi. DC atpūtas telpā būs iespēja ne tikai baudīt pusdienu maltīti, bet arī iemācīties pagatavo ēdienu sev. Šeit tiek komplektēta pilnvērtīga virtuves zona – būs elektriskā indukcijas plīts, trauku mazgājamā mašīna, mikroviļņu krāsns, tējkanna un, protams, visi piederumi, kuri ir nepieciešami ēdiena pagatavošanai un baudīšanai – katli, pannas, trauki. Protams, starp nodarbībām ir nepieciešams laiks atpūtai. Klienti varēs apgūt un spēlēt dažādas galda spēles kā Cirks, dambrete, u.c., kā arī būs iespēja uzspēlēt kādu novusa partiju.

Īpaša loma ir atvēlēta specializētajām darbnīcām. Viena no tām būs Kokapstrādes darbnīca. Tajā varēs darboties ar labiem un kvalitatīviem kokapstrādes instrumentiem, zinoša speciālista vadībā. Otrajā – Rokdarbu darbnīcā, būs iespēja apgūt sveču liešanas iemaņas. Ir sarūpētas dažādas sveču liešanas formiņas, vaska un parafīna kausēšanas iekārtas. Varēs apgūt un darboties arī šūšanas jomā. Ir iegādāta kvalitatīva šujmašīna un overloks. Nenoliedzami, zinošu un prasmīgu darbinieku vadībā, darbnīcās varēs darboties dažādu izstrādājumu radīšanā!

Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu centrs nodrošinās speciālistu konsultācijas un individuālo atbalstu, kas vērsts uz sociālās funkcionēšanas spēju atjaunošanu vai uzlabošanu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Speciālista kabinets būs aprīkots tā, lai to varētu izmantot kā psihologs tā fizioterapeits vai masieris. Telpa ir sadalīta „darba zonās” ar pielāgotām iekārtām un inventāru – masāžas galds, kurš norobežots ar aizslietni, atpūtas krēsli ar nelielu galdiņu, kas veido „sarunu zonu”.

Centrā izveidota vingrošanas zāle. Kvalitatīvu rehabilitācijas pakalpojumu nodrošināšanai šī telpa ir aprīkota ar hidraulisko trenažieri, kura izmantošana ir iespējama gan bērniem, gan pieaugušajiem, gan ar funkcionāliem traucējumiem, kuri izmanto ratiņkrēslus. Tāpat cilvēkiem ar satvēriena problēmām ir iespējams pielāgot trenažieri, izmantojot speciālos cimdus. Viena no zāles sienām ir aprīkota ar zviedru sienu, bet otra ar spoguļiem, kas fizioterapeitam palīdzēs pārraudzīt gan individuālās, gan grupu nodarbības un tās vadīt efektīvi. Nodarbībām vingrošanas zālē būs iespēja izmantot dažāda veida un izmēra vingrošanas bumbas, lēciena bumbas, kvalitatīvus vingrošanas paklājus, hanteles un vingrošanas gumijas ar dažādām pretestībām, lai būtu iespējams pielāgot slodzi individuāli katram klientam.

Īpaša vieta ir atvēlēta interaktīvo projekciju sistēmai Nirvana. Tā ir interaktīva projekciju sistēma ar imersīvu virtuālo realitāti pacientu motorai un kognitīvai rehabilitācijai. Tas ir terapijas risinājums, kas balstās uz specifiskiem rehabilitācijas vingrinājumiem virtuālajā vidē ar video un audio atgriezenisko saiti, kas papildus stimulē pacientu, un paredzēta pacientiem ar dažādām neiromotoro funkciju patoloģijām un kognitīviem traucējumiem. Sistēma balstās un optoelektroniskām infrasarkano staru ierīcēm, kas veido pilnīgu audio un vizuāli sensoro iekļūšanu virtuālajā vidē. Sistēma ietver īpaši izstrādātus uzdevumus ar maināmu sarežģītības pakāpi, tā veido virtuālo vidi, kas projicējama uz horizontālas virsmas. Tā ir piemērota lietošanā bērniem, pieaugušajiem un izstrādātie vingrinājumi ir visām ķermeņa daļām. Jāatzīmē ir arī tas, ka sistēmai ir iespējas noteikt pacienta progresu visā terapijas/ nodarbību laikā.

Lai arī vēl nav saņemtas visas iekārtas un aprīkojums. Notiek intensīvs un aktīvs darbs telpu labiekārtošanā.

Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs pakalpojumu sniegšanu plāno uzsākt ar 2021.gada 1.martu.

Bērniem būs iespēja ne tikai rotaļāties ar ierastajām rotaļlietām, bet izmantot dažādas sensorās (skaņu bumbiņas, dažāda materiāla bumbiņas), taktīlās (orto puzle, taktīlie diski) rotaļlietas un mūzikas instrumentus.Lietošanai gatavs jau ir  liels bumbu baseins ar papildus Iglu klučiem, lai bērni aktīvi varētu izpausties aktīvā atpūtā un rotaļās.Lietošanai gatavs jau ir  liels bumbu baseins ar papildus Iglu klučiem, lai bērni aktīvi varētu izpausties aktīvā atpūtā un rotaļās.Muzikālā ūdens gulta, kuras pamatnē iestrādātie skaļruņi nodrošina gan skaņu, gan ūdens vibrācijas atbilstoši mūzikas izvēlei un skaņu iekārtas noregulēšanai ikviena klienta vēlmēm un vajadzībai.Telpas stūrī ir novietota  burbuļu caurule, kura ir no droša izturīga materiāla, kas piepildīta ar destilētu ūdeni.Telpas stūrī ir novietota  burbuļu caurule, kura ir no droša izturīga materiāla, kas piepildīta ar destilētu ūdeni.