Laikmetīgā māksla pilsētvidē

Kategorija: Nevalstiskās organizācijas
Pirmdiena, 07 Jūnijs 2021
Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 07 Jūnijs 2021 11:42

Biedrība "Radošās Idejas" sadarbībā ar Balvu Mākslas skolu 31. maijā organizēja tiešsaistes semināru "Māksla publiskā telpā - VIDES OBJEKTI" ar Kitiju Almani, Ekonomikas un kultūras augstskolas lektori, un semināru „Atvērtā pilsēta” ar Annu Varnasi, stikla un jaukto mediju mākslinieci, studijas Glass Point dibinātāju.

Seminārā apskatīja šādas tēmas - laikmetīgās vides objektu attīstība, kas vispār ir publiskā telpa un vides objekti tajā, piemēri no pilsētvides ainavas, kas būtu jāņem vērā veidojot vides objektu un kādi faktori ir noteicošie šajā procesā. Latvijā un pasaulē zināmu un atpazīstamu vides objektu piemēri, mākslinieki, kā arī mūsdienu mākslas festivālu kustība Latvijā. Stāsts par Didža Jaunzema vides objektu ''Gaiss'' – vēja zvanu ansamblis, kas atrodas Balvos.

Semināra otrajā daļā tika apskatīts atvērtās pilsētas koncepts. Lai padarītu pilsētu un tās vidi labāku, iedzīvotājam draudzīgu, tā ir jābūvē atvērta. Saglabājot vēsturiskas vērtības, piemēram, atjaunojot ēkas un saglabājot kopējo vēsturisko fonu. Katram iedzīvotājam ir jādod tiesības izteikties un tikt uzklausītam. Augstu tiek vērtētas dažādas sociālas un sabiedriskas aktivitātes, tai skaitā Nevalstisko organizāciju veidošana, apkaimju interešu grupas un tamlīdzīgi. Pilsētā satiekas dažādi kultūras un rasu pārstāvji, no kuriem ikviens tiek iekļauts kopējā vidē. Pilsētā notiekošie procesi veido tās kopainu. Šobrīd galvenokārt atvērtu pilsētu raksturo mazāka atšķirtība starp to, kas nepieciešamas ekonomiskai izaugsmei un kas būtu iedzīvotājiem draudzīgs.

Savukārt no 1. jūnijā līdz 4. jūnijam, iedvesmojoties no sociālā antropologa un prof. Richard Sennett teorijām par atvērtas un noslēgtas pilsētas jēdzienu, Balvu Mākslas skolas jaunieši kopā ar mākslinieci Annu Varnasi un mākslas skolotājām Anitu Kairišu un Lieni Šaicāni veidoja Vides objektu grupu “Atvērtā pilsēta”.

Veidojot vides objektu par pilsētas tēmu, katrs dalībnieks tika aicināts padomāt par sekojošiem jautājumiem, kas saistās ar viņu apkaimi, pilsētu, pašvaldību? Kāda ir tava pilsēta? Slēgta vai atvērta? Ko tev atgādina tās forma? Kas tajā ir labs? Kādi cilvēki te dzīvo? Kādās valodās jūs runājat? Kāds ir jūsu mīļākais ēdiens? Kādus svētkus Jūs svinat? Kādus svētkus svin plisēta? Kādu tu gribētu redzēt savu pilsētu? Kādu tu iztēlojies savu ideālo pilsētu, kurā tu gribētu dzīvot? Kā tā izskatās? Skices un zīmējumi ar dažādām ēku formām, neparastiem kokiem, parkiem, peldvietām, dzīvniekiem, ļaujot fantāzijai vaļu Balvu Mākslas skolas audzēkņi spēlējoties ar laukumiem, līnijām, dabas elementiem – meklēja saturisku konceptu vides objektam. Stiklā tika iegravētas arī Māra Lāpāna dzejas rindas. Kopā ar stikla mākslinieci Annu Varnasi apguva jaunas prasmes dekoratīva stikla apstrādē. Strādājot ar lokšņu stiklu audzēkņiem bija iespēja pašiem, matēt, gravēt, gleznot uz tā un pat spoguļot. Liekot loksnes vienu aiz otras, veidojot zīmējumu – savu atvērto pilsētu.

Vides objekts „Atvērtā pilsēta” sastāv no trīs atsevišķām daļām „Vētra nāk un iet” - Dabas skati un objekti, ko saskatām katrs ar savu skatījumu. Autori - Sendija Sejāne, Jūlija Antonova, Valērija Borovikova, Guntra Gibala, Sindija Pauliņa. „Mistikas Kubs” - Ar šo kubu atklājam Balvu ezera leģendu. Autori Leo Eliass Morozs, Aleksejs Kuzņecovs, Eduards Ķerģis, Roberts Ķerģis, Evita Prole, Mārcis Ingemārs Žogota. „Dzīve pie Ezera” Balvu ezers un daļa no bioloģijas fenomeniem. Autori - Nadīna Strupka, Ksenija Kuzņecova, Marta Kočāne, Elizabete Brezinska, Neo Markuss Sņegovs.

Noskenē kodu un uzzini vairāk.
inline cfdf0

Aktivitātes notika Erasmus+ projekta "Atvērtā pilsēta" ietvaros. Projekta mērķis ir veicināt sadarbību starp bezdarbniekiem, māksliniekiem un sociālajiem novatoriem, lai aktivizētu vietējās kopienas. Projektā tiks izveidotas 5 pilsētu kartes, kas balstītas vajadzību izvērtējumā, īstenota kapacitātes stiprināšanas programma un 2 starptautiskas akadēmijas Grieķijā un Vācijā, realizētas pilotaktivitātes katrā pilsētā un sagatavota projekta rīkkopa, kas iepazīstina ar projekta rezultātiem. Projekta materiāli tiks publicēti projekta digitālajā platformā. Projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. (Biedrība “Radošās Idejas” www.creativeideas.lv, Anna Varnase - vairāk par mākslinieci www.annavarnase.com.)

Atkalredzēšanās, kopā būšana, jaunā izzināšana – pozitīvām emocijām, saulainiem smaidiem,

bagāti radoša un beidzot arī ar skanīgām balsīm piepildīta nedēļa!

Anita Kairiša,
Biedrības „Radošās Idejas” valdes locekle, radošā direktore,
Balvu Mākslas skolas direktores vietniece izglītības jomā

Anna Varnase iedvesmo jaunos māksliniekusMaketa un koncepta izveideStikla matēšanas process Sendija Sejane, Jūlija AntonovaStikla gravēšana Evita ProleStikla gravēšana Guntra GibalaStikla spoguļošanaVides objektu atklāšanaBalvi kļūst mūsdienīgāki un lēnām pārtop par tūrisma magnētu, tāpēc vari ielikt savu hastagDaudz vairāk vajadzīgsEzera ziedēšana

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei