Pilnīgs prieks Baznīcu naktī

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Trešdiena, 01 Jūnijs 2022
Pēdējās izmaiņas: Otrdiena, 07 Jūnijs 2022 09:18

baznicu nakts vilaka28.maijā jau devīto reizi Latvijā notika kultūras pasākums “Baznīcu nakts”. Šogad īpaša programma norisinājās arī Viļakas Romas katoļu baznīcā. Dienas laikā to apmeklēja vairāki simti cilvēku, bija mazākas vai lielākas ekskursantu grupas no Madonas, Rēzeknes, Gulbenes, Preiļiem, Cēsīm, Valmieras, Rīgas, Balviem, Viļakas pilsētas un apkaimes. Viļakas Romas katoļu draudzes prāvests Guntars Skutels un draudzes “Baznīcu nakts” komanda saka lielu paldies ikvienam, kurš dienā, kad Latvijā bija atvērtas vairāk kā 200 baznīcas, izvēlējās apmeklēt tieši Viļakas Romas katoļu baznīcu, lai piedzīvotu pilnīgu prieku. Sprediķī uzrunājot tautu, prāvests Guntars aicināja aizdomāties par to, kas ir pilnīgs prieks, aicināja priecāties no sirds. Daudzi prāvestam jautājot kā viņš spējot visu dienu būt tik pilns enerģijas, tik priecīgs un tik dedzīgi vadīt ekskursijas. Atbilde pavisam vienkārša, darot ar prieku un mīlestību un kopā ar Dievu ir iespējams neiespējamais.

Viļakas draudzes “Baznīcu nakts” komanda gatavojās, plānoja, kārtoja izstādes, ģenerēja idejas, satraukti gaidīja pasākumu. “Baznīcu nakts” diena, vakars pagāja tik ātri, kā vienā elpas vilcienā. Pasākums bija tik piepildīts, ka visas idejas nebija iespējams iekļaut vienā dienā. Dziedot kuplā pulkā maija dziedājumus pie krusta baznīcas dārzā, klausoties kā Rēzeknes novada jauktā kora “Ezerzeme” skanīgās balsis piepilda baznīcas velves diriģentu Ērika Čudara un Andas Lipskas vadībā, nemanot pienāca brīdis konkursa uzvarētāju apbalvošanai. Šo brīdi visvairāk gaidīja bērni un jaunieši, kuri bija piedalījušies foto, zīmējumu un kolāžu konkursā.

Vecuma grupā bērni līdz 6 gadu vecumam uzvarēja Alises Kokorevičas veidotais “Miera balodis”,  bērni no 7 līdz 10 gadiem – 1.v. Jasmīna Kaša, 2.v. Helēna Slišāne, 3.v. Madara Cīrule; jaunieši no 11 līdz 15 gadiem – 1.v. Annija Koņahina, 2.v. Harijs Babāns, 3.v. Matilde Slišāne un jaunieši no 16 līdz 25 gadiem – 1.v. Kristers Babāns,  2.v. Sandis Kokorevičs, 3.v. Kaspars Babāns.

Vispieprasītākā ekskursija kā katru gadu bija iespēja uzkāpt Viļakas katoļu baznīcas tornī. Cilvēki nebēdāja, ka bija jāstāv garā rindā. Daži drosmīgākie pamanījās uzkāpt tornī pat divas reizes. Daudzi viesi un arī Viļakas draudzes locekļi izmantoja iespēju savām acīm apskatīt grāfienes ložu un iztēlojās kā baznīcā ieradusies grāfienes Adelinas Lippe – Lipskas ģimene. Citi jautāja vai baznīcai ir pagrabstāvs un slepenās ejas, ar interesi apmeklēja kapenes. Eņģelīšu izgatavošanas meistardarbnīcā piedalījās gan lieli, gan mazi. Pr. Guntars Skutels novadīja teicamu kultūrvēsturisku lekciju par baznīcas liturģiskajiem tērpiem un seno baznīcas ornātu, kurš izstādēs ir apceļojis Poliju, bijis arī Latvijas nacionālajā bibliotēkā, Viļakas muzejā, bet tagad ir iespējams apskatīt baznīcā.

Pr. Guntars aicināja rūpīgi ieskatīties un analizēt bērnu zīmējumus, kāpēc bērni vēlas jaunu baznīcu, kāpēc bērni dāvina Dievmātei tieši to, kas attēlots zīmējumos. Priesteris atklāja, ka baznīcā pēdējā laikā ir piedzīvojis tik lielu prieku, jo pat musulmanieti no Afganistānas, hinduistu no Maurīcijas, pareizticīgo no Moldovas un ukraiņus ir uzrunājusi Ziemeļlatgale pērle un viņi izmantoja iespēju lūgties katoļu baznīcā. “Aicinu Jūs visus lūgties, bet nevis tā kā ir tava griba, bet lūgties tā, lai tā būtu lūgšana caur Dieva gribu un mīlestību. Arī upuru un ciešanu pilniem vārdiem. Pieņemt situācijas, pieņemt to, kas mums nav ērts un izdevīgs, pieņemt pazemībā. Atbrīvoties no pasaules ietekmes, egoisma, ļaunā, kas ienāk nemanot mūsu sirdī. Atvērties Dieva gribai. Dievs es gribu būt laimīgs, bet tā kā tu gribi, lai es esmu laimīgs. Aicinu Jums šovakar piedzīvoto paturēt dziļi sirdī,” aicināja pr. Guntars Skutels. Vakara noslēgumā īpašu miera sajūtu deva ērģelnieces Helēnas Laukmanes, baritona Naura Indzera un mecasoprānes Annas Labut no Ukrainas 15. un 16.gs. autoru izpildītie skaņdarbi un ukraiņu tautas dziesmas. Mākslinieki bija saviļņoti par baznīcas majestātiskumu. Anna atklāja, ka Kijivā viņa regulāri koncertēja līdzīgā koncertzālē un vēlēja, lai visur uz pasaules būtu mierīgas debesis.

Teksts: Vineta Zeltkalne

Foto: pr. Guntars Skutels, Vineta Zeltkalne

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei