Koncerts no cikla Sestie vēsturisko ērģeļu svētki-“Latvija ērģeļu zeme” koncerts "AICINĀJUMS"

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 11 Jūlijs 2022
Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 28 Jūlijs 2022 14:28

Sestie Vēsturiskie ērģeļu svētki „Latvija – ērģeļu zeme” afiša

Vēsturiskie ērģeļu svētki „Latvija – ērģeļu zeme” ir vienīgais notikums, kas tik plaši atspoguļo ērģeļmākslu reģionos un Rīgā, aptverot visu Latviju. Projektam ir izzinošs raksturs, kas ietver veselu ērģeļkultūras kompleksu - ievadlekcijas, pētniecību, instrumentu demonstrējumus, kā arī sadarbību ar Latvijas mākslas skolām. Vēsturisko ērģeļu svētku ietvaros - Latvijas simtgadē Rīgas Doma katedrālē tika organizēts maratonkoncerts, kurā piedalījās 29 Latvijas ērģelnieki. Skaitlis, kas Latvijas ērģeļmūzikas koncertu vēsturē iezīmējās pirmo reizi. Koncertos tika vākti ziedojumi Liepājas Sv. Annas ērģeļu atjaunošanai. Projektā īpaša nozīme ir sadarbībai ar ērģeļmeistariem – Alvi Melbārdi, Jāni Kalniņu, Viesturu Ilsumu, Jāni Pelši un citiem. Vēsturisko ērģeļu svētki „Latvija - ērģeļu zeme” ir izpelnījušies atpazīstamību plašā sabiedrībā.

Diāna Jaunzema-  Portnaja – ērģelniece, pedagoģe.

Dzimusi 1979.gada 2.jūlijā  Balvos. Laikā no 1986. līdz 1994.gadam paralēli mācībām Balvu 1.vidusskolā apmeklē Balvu bērnu mūzikas skolu, kur apgūst klavierspēli pie pedagoģes  Ivetas Bērziņas. Tālāk - no 1994. līdz 1999.gadam seko studijas Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas koledžā (tagad - mūzikas vidusskolā) pie klavierspēles pedagoģes Irinas Kulakovas. No III kursa tiek uzsāktas fakultatīvās nodarbības ērģeļspēlē  pie pasniedzējas Bernadetas Everses. Šai laikā arī nostiprinās patiesa aizraušanās ar ērģeļspēles apguvi, un dzimst apņemšanās turpināt studijas tālāk tieši ērģeļspēlē.

1999.gadā Diāna Jaunzeme veiksmīgi iztur iestājeksāmenus Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā Rīgā, kuru absolvē 2005.gadā. Tiek iegūts ērģeļspēles bakalaura un  maģistra grāds ievērojamā koncertērģelnieka un profesora Tālivalža Dekšņa klasē, bet koncertmeistara iemaņas tiek izkoptas pasniedzēju Lilitas Ozolas un Vitas Kalnciemas vadībā. Paralēli studijām Diāna aktīvi koncertē gan Rīgas, gan arī attālākās Latvijas baznīcās (tai skaitā arī Balvu evanģēliski luteriskajā baznīcā 2004. un 2005.gadā), kā arī spēlēti dievkalpojumi Salacgrīvas un Saulkrastu evanģēliski luteriskajās baznīcās.

Studiju laikā tiek apmeklētas dažādas starptautiskās ērģeļspēles meistarklases Lietuvā, Holandē, Zviedrijā un Spānijā, kur  ievērojamu pedagogu  lekcijās un praktiskās nodarbībās bija iespēja apgūt vēsturisku instrumentu īpatnības, papildināt repertuāru un spodrināt ērģeļspēles tehniku un iemaņas. Tiek izmēģināta varēšana arī starptautiska līmeņa konkursos - 2001.gadā  7.Starptautiskajā  Hanzas pilsētu ērģelnieku konkursā Holandē tiek iegūta 1.vieta, 2003.gadā M.K.Čurļoņa Starptautiskajā ērģelnieku konkursā Viļņā iegūta speciālbalva par labāko lietuviešu laikmetīgās ērģeļmūzikas interpretāciju.
Diāna regulāri koncertē dažādos koncertprojektos ar koriem, tos pavadot ārzemju koncertos Polijā, Austrijā , Ungārijā u.c.  

Kopš  2001.gada Diāna Jaunzeme strādā par klavierspēles pedagogu Rīgas 3.mūzikas skolā. kopš 2003.gada - Ķekavas mūzikas skolā. No 2006.gada augusta pilda Rīgas Doma otrā ērģelnieka pienākumus, sniedz koncertus un spēlē Rīgas Doma ērģeļu demonstrējumus tūristu grupām. Diāna piedalās "Saulkrastu ērģeļmūzikas dienu" koncertu organizēšanā, ir ikgadējā "Latgales ērģeļu dienu" dalībniece (2017.gadā arī Balvu evanģēliski luteriskajā baznīcā). Kopš 2015.gada muzicē ērģeļu duetā "Rīga organum duo". 2011.gadā izdots CD "Ave Maria" sadarbībā ar kontrtenoru Sergeju Jēgeru.

Kopš 2013.gada ir Diāna Jaunzeme - Portnaja.[1]

 

Projekts ir tapis ar VKKF un pašvaldību atbalstu. Ieeja visos koncertos bez maksas, par ziedojumiem.

Svētku norise - https://www.facebook.com/pg/LatvijaErgeluzeme un o-koncert.lv

[1] Informācija no Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāzes

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei