Lai būtu gan sakopti, gan skaisti! Balvu novada iedzīvotāji piedalās Pasaules talkas aktivitātēs

Kategorija: Aktualitātes
Otrdiena, 20 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 29 Septembris 2022 10:39

Laimes kokiJau vairāku gadu garumā pavasarī tiek rīkota Lielā Talka, kuras laikā esam palīdzējuši Latvijai tapt zaļākai, sakoptākai, gan savācot atkritumus, labiekārtojot apkārtējo vidi, stādot kokus, gan izbūvējot jaunus apskates un atpūtas objektus. Taču rudenī Latvijā norisinās Pasaules talka, kad iedzīvotāji tiek aicināti piedalīties tradicionālajā koku sēšanas un stādīšanas  akcijā “Laimes koki”. Balvu novadā iedzīvotāji ir aktīvi gan pavasara, gan rudens talkās, tāpēc novada teritorija tiek ne tikai sakopta, bet arī padarīta skaistāka un priecē gan pašus iedzīvotājus, gan ciemiņus.

 

“Laimes koki” iestādīti arī Balvu novadā

Latvijā vispasaules talkas dienā 15. septembrī, ikviens iedzīvotājs, ikviena ģimene, ikviena pašvaldība, uzņēmumus tika aicināti sēt, dēstīt, stādīt savu Laimes koku un laika gaitā augt tam līdzi, vērojot, kā tas no sēklas vai stādiņa izaug līdz lielam kokam. Tādejādi simboliski aicinot stādīt Latvijas nākotni, nododot savas labās domas un vēlējumus nākamajām paaudzēm, kas piedzīvos Latvijas divsimtgadi.

Balvu novada teritorijā savus “Laimes kokus” iestādīja gan skolēni, gan iestāžu darbinieki. Akcijā “Laimes koki” piedalījās Viļakas pirmsskolas izglītības iestāde “Namiņš” un Viļakas Valsts ģimnāzija.  Savukārt 16. septembrī pie Balvu Kultūras un atpūtas centra ikvienam bija iespēja iestādīt savu ķirsi, turpinot Ķiršu dārza stāstu. Ķiršu dārzs pie Balvu Kultūras un atpūtas centra tika iestādīts Balvu Tautas teātra simtgadē, 2004.gada septembrī, kad apkārt namam tika sastādīti dažādu šķirņu ķirši. Šis notikums ir iedvesmojis arī veidot Starptautisko klasiskās dramaturģijas festivālu ar šādu nosaukumu “Ķiršu dārzs”, kurš šogad Balvos norisinājās jau sesto reizi.

 

Baltinavieši izveido un labiekārto atceres skvēru

Baltinavas pagastā Pasaules talkas aktivitātes notika 16. septembrī, kad iestāžu pārstāvji un iedzīvotāji pulcējās Viļakas ielā, pretī Masļenku traģēdijas piemiņas vietai, lai piedalītos atceres skvēra veidošanā. Baltinavas pagasta pārvaldes vadītāja Sarmīte Tabore klātesošajiem pastāstīja par ieceri, kura tapa tikai nesen - veidot šo piemiņas skvēru izsūtītajiem baltinaviešiem.  Pasaules talkas pasākumā tika iestādīti pirmie ozoli, kas ir pamats šī skvēra tālākai labiekārtošanai un attīstībai. Tepat ir Vēsturiskais centrs, pāri ielai Masļenku traģēdijas vieta un 2018.gadā iestādītais simtgades ozols. Jaunveidotais izsūtīto atceres skvērs iekļausies kā vienots elements. Baltinavas vidusskolas vēstures skolotāja Inta Ludborža pasākuma dalībniekus informēja par traģiskajiem notikumiem Baltinavā, kad 1941.gada jūnijā un 1949.gada martā tika izsūtītas ģimenes. Liela daļa no šiem cilvēkiem dzimtenē vairs neatgriezās, tāpēc, pieminot šos baltinaviešus, nolemts veidot atceres skvēru. S. Tabore informēja, ka šie ozoli, kas tiek iestādīti, veidojot atceres skvēru, ir Latvijas valsts simtgadē akcijas „Ozolu stāsti" ietvaros iestādītie ozoli pie Baltinavas vidusskolas. Pagasta pārvaldes vadītāja pastāstīja arī par skvēra veidošanas turpmākajiem darbiem, kam iecerēts piesaistīt projektu finansējumu, lai ideju īstenotu pilnībā.

Baltinavas pagasta pārvaldes, Baltinavas Kultūras nama, Baltinavas vidusskolas, Baltinavas Mūzikas un mākslas skolas, Baltinavas bibliotēkas pārstāvji un pagasta jaunieši izvēlējās savu vietu, kur iestādīt piemiņas ozolu. Sieviešu biedrība “Vaivariņi” dāvināja Kanādas ozola stādu, kurš arī tika iestādīts. Stādīšanas talkas izskaņā visi pasākuma dalībnieki kopīgiem spēkiem iestādīja arī kopīgo ozolu, kas simbolizē Baltinavas iedzīvotājus. Pasākuma laikā kopumā tika iestādīti astoņi ozoli.

Ar stādījumiem papildināts Viļakas pilsētas skvērs un dendroloģiskais dārzs Rugājos

Piedaloties projektā “Meža dienas 2022” Viļakas pilsētas skvērā tika iestādīti dažādi koki un košumkrūmi. Viļakas pilsētas pārvaldes daiļdārzniece Kristīne Rundzāne: „Meža dienās 2022” Viļakā 32 dalībnieki turpināja tradicionālo koku un krūmu stādīšanas akciju – „Laimes koki”. Tika sastādīti 39 koki un košumkrūmi. Viļakas parkā iedzīvotājus un viesus priecēs paradīzes ābele, plūškoks, egle, Eiropas segliņš, irbene, divas tūjas, trīs fizokarpi, desmit klinšrozītes, trīs ceriņi, trīs Vanhuta spirejas, sešas Japānas spirejas, trīs augststumbra hortenzijas. Piekto gadu Viļakā realizējam Latvijas Pašvaldību savienības projektu „Meža dienas”. Projekta konkursā stādiem tika piešķirti 300 euro, bet kokmateriāliem 550 euro. No kokmateriāliem tiek izgatavotas atkritumu tvertnes un atjaunoti soliņi. Uzskatu, ka ir ļoti svarīgi rīkot „Meža dienas”, iesaistīt jauno paaudzi un stādīt nākotnei. Manuprāt, šodien katrs uzzināja kaut ko jaunu un interesantu. Mēs no sirds cenšamies savai pilsētai kļūt arvien skaistākai un krāšņākai!”.

Savukārt Rugāju pagastā šoruden, piedaloties “Meža dienās 2022”, dendroloģiskajā dārzā arī tika iestādīti jauni augi un košumkrūmi – citronliāna, Ķīnas vistērija, dažādu šķirņu rozes, pundurbērzs, hortenzija, Amerikas dzeltenkoks, gludmalu kārkls, klinšrozītes un aktinīdija. Dendroloģiskais dārzs Rugāju ciemā, Rugāju pagastā, sastādot dažādas koku sugas, arī augus, kuri ir neparasti, reti, eksotiski un pielāgoti Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, ārstniecības augu stādījumus, tika izveidots ar mērķi gan āra nodarbību organizēšanai, gan sabiedrības izglītošanai.

 

Aicina radīt un uzturēt vidi sev apkārt kārtībā katru dienu

Palīdzot Latvijai kļūt arvien zaļākai un skaistākai, arī Šķilbēnu pagastā norisinājās dabas pieminekļa “Stiglovas atsegumi” upes straujteču posmu atbrīvošana no sakritušajiem kokiem un sanesumiem.

Balvu novada pašvaldība novērtē un pateicas ikvienam par dalību “Pasaules talkas” aktivitātēs un aicina arī turpmāk kopt un labiekārtot savu apkārtni, ne tikai talkas dienās, bet arī ikdienā!

Informācija: Terēzija Babāne, Iluta Jaunžeikare, Madara Siliņa

Foto: Terēzija Babāne, Iluta Jaunžeikare, Madara Siliņa

FOTOGALERIJA

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei