Balvos notiks Nikodema Rancāna konkursa noslēgums

Kategorija: Aktualitātes izglītībā
Ceturtdiena, 22 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: Trešdiena, 05 Oktobris 2022 13:25

305451144 404410611863461 2597451843090560850 n c9441

Nikodema Rancāna konkursam pieteikti 14 pretendenti no Rēzeknes pilsētas un novada, Balvu, Krāslavas novada un Daugavpils. Noslēguma pasākums notiks 25. septembrī Balvu Kultūras un atpūtas centrā (tiešraide notiks Balvu novada pašvaldības Youtube kanālā), iesākot Skolotāju dienas svinības un godinot vienu no izcilākajiem skolotājiem Nikodemu Rancānu.

N. Rancāna balvai pieteikti 14 pretendenti no piecām Latgales pašvaldībām. Pretendenti pārstāv divas nominācijas: par ieguldījumu un sasniegumiem latgaliešu valodas, kultūrvēstures un novada mācības ieviešanā un iedzīvināšanā skolā un par radošu un psiholoģiski atbalstošu pieeju mācību un studiju vidē. Neskatoties uz to, ka otrajā nominācijā tika aicināts pieteikt izglītības iestāžu vadītājus, tajā ir daudz radošu un sirdsgudru pedagogu, kas strādā bērniem par prieku, sava aicinājuma vadīti. Tajā pašā laikā divās nominācijās nav pieteikti skolotāji, tādā veidā parādot, ka pirmsskolā un augstākajā izglītībā latgaliešu valodas, literatūras un kultūrvēstures jautājumi prasa spēcīgāku vērību un finansējumu.

Noslēguma pasākums notiks 25. septembrī plkst. 14.00 Balvu Kultūras un atpūtas centrā. Uz pasākumu tiek gaidīti gan pretendentu izvirzītāji, gan arī atbalstītāji, paši konkursa dalībnieki, kā arī iepriekšējo gadu nominanti un sadarbības partneri. Balveniešiem tā būs laba iespēja piedalīties pasākumā un parādīt savas kultūras bagātības. Nominantu sveikšanu kuplinās muzikāli pārsteigumi no folkloras kopas “Egle” (vadītāja Ināra Sokirka), Balvu Mūzikas skolas vokālais ansamblis un solisti, Dāvis Lāpāns (Balvi), Kate un Domeniks Slišāni (Upīte).

Klātesošie varēs piedalīties literārās sarunās ar Anneli Slišāni un Skaidrīti Svikšu. Jāpiebilst, ka grāmatu autores arī ir skolotājas un ir piekritušas, ka viņu grāmatas tiks dāvinātas konkursa dalībniekiem. Neizpaliks arī sirsnīgas sarunas un atkal satikšanās prieks pie tējas.

Konkursu organizē Latgaliešu kultūras biedrība sadarbībā ar Latgales plānošanas reģionu un Balvu novada pašvaldību. Konkursā tiek izcelti un godināti labākie nozares pedagogi, ceļot skolotāju profesijas prestižu sabiedrībā un atgādinot, cik svarīga loma pārmaiņu procesā ir izglītībai.

Konkursu finansiāli atbalsta Latgales plānošanas reģions, Balvu novada pašvaldība, z/s “Kotiņi”, Latgales etnogrāfiskā vēstniecība, informatīvi – “Vietējā Latgales Avīze”, Latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv, Latvijas Radio Latgales studija.

N.Rancāna konkursa dalībnieki (2022)

Balvu novads

Gunta Blauma, Balvu sākumskola

Ligita Spridzāne, Baltinavas vidusskola

Natālija Garā, Rugāju vidusskola

Daina Pužule, Rekavas vidusskola

Daugavpils

Juris Ozols, Latgales industriālais tehnikums (līdz 01.09.2022 Daugavpils Būvniecības Tehnikums)

Krāslavas novads

Marija Mickeviča, Varavīksnes vidusskola

Jānis Tukāns, Krāslavas ģimnāzija

Anita Tukāne, Krāslavas ģimnāzija

Rēzekne

Sandra Juste, Rēzeknes sākumskola

Aivars Vilkaste, Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskola

Rēzeknes novads

Anita Ludborža, Nautrēnu vidusskola

Inta Nagla, Nautrēnu vidusskola

Anna Sondore, Dekšāru pamatskola

Inga Stafecka, Viļānu vidusskola

Informācija: Ilga Šuplinska,

LKB vadītāja