Rugājos nosvinēti “Grāmatu svētki”

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Piektdiena, 23 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: Piektdiena, 23 Septembris 2022 19:22

Grāmatu svētki RugājosBalvu Centrālā bibliotēka “Grāmatu svētku” organizēšanu uzsāka 2011. gadā,  sadarbībā ar apgādu “Zvaigzne ABC”. Šogad svētku norises vieta bija Rugāju un Lazdukalna pagastos, kur apmeklētāji varēja satikties ar talantīgajiem rakstniekiem - latviešu bērnu dzejnieci un rakstnieci Eviju Gulbi, latviešu rakstnieci, kas visplašāk raksta Latvijas urbānās fantāzijas žanrā - Lindu Nemieru, rakstniekiem Maiju Pohodņevu un Modri Pelsi, rakstnieku Gunti Tāleru, latviešu ilustratori Agiju Staku.

“Grāmatu svētkos” piedalījās Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, kurš, uzrunājot klātesošos, aicināja apzināties, cik svarīgi arī mūsdienu tehnoloģiju laikmetā ir lasīt grāmatas. “Grāmatas dalās divos virzienos – ir tādas grāmatas, kuras izlasot, cilvēks kaut ko iegūst, un ir tādas grāmatas, kuras lasot, cilvēks neko nevar zaudēt!” pasakoties grāmatu autoriem par kopā būšanu un iedvesmošanu, teica S. Maksimovs.

Savukārt Balvu Centrālās bibliotēkas vadītāja Ruta Cibule, iepazīstinot svētku apmeklētājus ar grāmatu autoriem, pastāstīja, ka katram no rakstniekiem, ciemojoties Rugājos, tika piešķirta sava krustmāte. “Rugājos “Grāmatu svētki” norisinās pirmo reizi, tāpēc katram autoram tiek piešķirta krustmāte. Kas ir krustmāte? Cilvēks, kurš ir labs, mīļš un vienmēr parūpēsies par to, lai mūsu ciemiņi šeit justos labi!” teica R. Cibule. Krustmātes pienākumus rakstniecei Evijai Gulbei bija uzņēmusies pildīt Rugāju vidusskolas pirmsskolas grupas skolotāja Sanita Anckina. Savukārt Rugāju vidusskolas pirmsskolas grupas skolotāja Iluta Učelniece iejutās krustmātes lomā grāmatu autorei Lindai Nemierai. Maija Pohodņeva un Modris Pelsis par savu krustmāti svētkos droši varēja saukt Rugāju vidusskolas skolotāju Eviju Konivali. Taču Rugāju bibliotēkas vadītāja Evita Garbacka bija krustmātes lomā rakstniekam Guntim Tāleram, bet Lazdukalna bibliotēkas vadītāja rūpējās par latviešu ilustratori Agiju Staku.

“Grāmatu svētkus” atbalsta arī apgāds “Zvaigzne ABC”, un šajā svētku reizē ciemos uz Rugājiem bija ieradusies arī apgāda īpašniece un vadītāja Vija Kilbloka: ”Ja jautāsiet, kā grāmatas var atbraukt ciemos pie jums, tad es teikšu – tās atbrauc kā autori! Un katrā no šiem autoriem pavisam noteikti iekšā sēž kāda jauna grāmata!”. Vija Kilbloka pasākuma apmeklētājiem pastāstīja, ko nozīmē darbs izdevniecībā, cik daudz darba prasa grāmatas izdošana, dalījās iespaidos par autoriem un sadarbību ar tiem, kā arī mudināja ikvienu tiekties uz savu mērķu īstenošanu.

Grāmatu autori interesentiem tikšanos laikā pastāstīja par to, kā rodas ideja grāmatas sižetam, kā notiek rakstīšanas process, ilustrāciju radīšana bērnu grāmatām. Rakstnieki labprāt dalījās ar savu pieredzi par to, kā ir būt grāmatas autoram un redzēt savu sarakstīto materiālu jau taustāmā veidā, atbildēja uz interesentu jautājumiem, kā arī sniedza autogrāfus.

FOTOGALERIJA

Informācija, foto: Agrita Luža