Seniori dodas ekskursijā

Kategorija: Nevalstiskās organizācijas
Pirmdiena, 26 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 26 Septembris 2022 09:05

img 5269 1a0f2

1.oktobris ir Starptautiskā Senioru diena, tāpēc Balvu pensionāru biedrība rīkoja pieredzes braucienu uz Valku un Valgu,  pa ceļam apmeklējot etnogrāfisko sētu “Ielīcas”, arī daiļdārzu un kolekciju dārzu “Ziediņi” Vijciema pagastā. Pateicoties gidei Ligitai seniori uzzināja, ka Latvijai un Igaunijai, iegūstot neatkarību, Valkas piederība kļuva par galveno strīdus ābolu starp divām valstīm. Līdz 1920. gadam Ērģemes un Valkas apkārtnē nepastāvēja konkrētās valsts robežas. Strīdu sāka risināt starptautiskā komisija britu pulkveža Stīvena Džordza Talenta vadībā.

Viņš pieņēma Zālamana lēmumu dalīt pilsētu starp divām valstīm pa Varžupītes asi, un tā 1920. gadā arī dzima dvīņu pilsētas Valka Latvijā un Valga Igaunijā. Šobrīd cilvēki darba, iepirkšanās vai citu vajadzību gadījumā  brīvi pārvietojas starp abām pilsētām. Precīzu datu nav, bet gide domā, ka Valgā dzīvo apmēram 6 tūkstoši, bet Valgā uz pusi vairāk iedzīvotāju. 

Senā Vidzemes zemnieku sēta „Ielīcas” ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, kurš savu atdzimšanu ir sācis 2006.gadā. Tā ir unikāla zemnieku sēta, kurā ietilpst šim novadam raksturīgu celtņu pilns komplekss: dzīvojamā māja, pirts ar vaļinieku istabiņu 3 klētis, kūts, pūne, stallis ar lopbarības telpām, rija, ratnīca, pagrabs. Šeit seniori, baudot saulainās rudens dienas krāšņumu, ieturēja pusdienu maltīti.  

Vijciema pagasta zemnieku saimniecībā “Ziediņi” iekopts kolekciju dārzs. Saimniecības praktiskā darbība saistīta ar ogu un dārzeņu audzēšanu, arī šobrīd daudzās siltumnīcas ir pilnas dažādu šķirņu tomātu.

“Ziediņos” var aplūkot ap 2000 krūmrožu, ap 200 peoniju, vairāk nekā 40 flokšu, gandrīz tikpat daudz hostu un liliju šķirņu un vēl daudz citu ziemciešu un graudzāļu. Daudzi  seniori, kam dārzkopība ir sirdslieta, solīja šeit iegriezties pavasarī vai vasarā, jo daudz kas no dārza krāšņuma rudenī nav redzams. Balvu pensionāru biedrība saka paldies Balvu novada pašvaldībai par finansiālo atbalstu.

Teksts un foto: Zinaida Logina

Balvu pensionāru biedrības vadītāja

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei