1991.gada barikādes atceroties

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Trešdiena, 25 Janvāris 2023
Pēdējās izmaiņas: Trešdiena, 25 Janvāris 2023 09:22

1991. gada barikādes atceroties Viļakas muzejā20.janvārī Viļakas muzejā tikāmies ar Viļakas Valsts ģimnāzijas audzēkņiem, lai iepazītu 1991.gada barikāžu notikumus. Notikumi, kas vēl daudziem palikuši atmiņās. Ilgus gadu desmitus Latvija un citas valstis bija Padomju Savienības daļa, taču 20.gs 80-to gadu beigas un 90.gadu sākums bija pārmaiņu laiks. Daudzas valstis pasludināja savu neatkarību. Viena no šīm valstīm bija arī Latvija ar savu zemi, valodu, tradīcijām un cilvēkiem. Aizstāvēt savu zemi nācās barikādēs, tajās piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku no visas valsts, arī no bijušā Balvu rajona.

Kopā ar skolēniem noskatījāmies video, kurā bija redzami tā laika notikumi un visi iesaistījāmies diskusijās meklējot atbildes uz dažādiem jautājumiem. Barikādēs diezgan daudz tika izmantoti plakāti un saukļi. Skolēni strādājot grupiņās analizēja dažus plakātus un centās nolasīt informāciju, ko deva šie plakāti un saukļi.

Tas ir ļoti labs informācijas avots, kā mēs varam nolasīt tā laika informāciju, par ko iestājās cilvēki, kas nepatika utt. Noklausījāmies arī dziesmu “Manai tautai”  un mēģinājām analizēt vārdus, kas norāda uz pārmaiņu laiku. Skolēni ļoti daudz domāja līdzi un analizēja. Pārrunājām tā laika notikumus arī Balvu rajonā, iesaistoties dažādu uzdevumu aktivitātēs, vēlāk arī runājam par mūsu cilvēku nozīmi barikādēs. Katram skolēnam bija iespēja uzrakstīt uz lapiņām pateicības vārdus barikāžu dalībniekiem.

Barikāžu dalībniece Skaidrīte Veina pastāstīja savu stāstu, kuru bērni ar interesei klausījās. Strādājot grupās un atbildot uz jautājumiem, skolēniem bija iespēja ieklausīties unikālos stāstos no Skaidrītes atmiņām- par dažādām dzīves jomām, kuras parādīja, kāpēc tik daudzi cilvēki piedalījās barikādēs.

Paldies ikvienam barikāžu dalībniekam kas iesaistījās, kas brauca uz Rīgu, koordinēja darbu uz vietas, par atbalstu no mājām.

Teksts: Viļakas muzeja vadītāja R.Gruševa

Foto: krājuma glabātāja M.Boldāne

1991_gada barikades atceroties 1.jpg1991_gada barikades atceroties 2.jpg1991_gada barikades atceroties 3.jpg1991_gada barikades atceroties 4.jpg1991_gada barikades atceroties 5.jpg

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei