“SUITU SĀGA” - operas tērpu un fotogrāfiju IZSTĀDE

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 04 Oktobris 2022
Pēdējās izmaiņas: 04 Oktobris 2022

Izstādes "Suitu sāga" afiša 202224. septembrī Balvos viesojās Liepājas simfoniskais orķestris un jaunais vijolnieks Daniils Bulajevs. Mūziķi  sniedza ne tikai brīnišķīgu koncertu, bet atveda uz  Balviem arī  izstādi, ko joprojām varam apmeklēt.

Latvijas valsts simtgades zīmē  orķestris iestudēja Riharda Dubras operu “Suitu sāga” – pirmo latviešu oriģināloperu, kas jelkad tapusi pēc Liepājas ierosinājuma.

Līdz 20. oktobrim Balvu Kultūras un atpūtas centrā aplūkojami Daces Dēliņas- Lipskas kostīmi  un Jāņa Vecbrāļa fotogrāfijas no  iestudējuma.

Lasīt tālāk...


Noslēgusies akcija “Apceļo Latvijas pilis un muižas!”

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 04 Oktobris 2022
Pēdējās izmaiņas: 04 Oktobris 2022

Balvu Novada muzejs_foto Ineta Bordāne

No 1.maija līdz 30.septembrim jau 10. reizi norisinājās akcija “Apceļo Latvijas pilis un muižas!”, kuras laikā bija iespēja iepazīt mūsu Latvijas pagātnes mantojumu - apmeklēt 60 pilis un muižas.        

Balvu muižu pārstāvēja muižas klēts – Balvu Novada muzejs. 40 dalībniekiem, kas savu ceļojumu uzsāka Balvu novada muzejā tika izsniegtas ceļotāju pases, bet kopumā akcijas laikā dalībnieka zīmodziņu Balvos saņēma 106 ceļotāji. Auditorija bija ļoti dažāda - dažādu profesiju pārstāvji, ģimenes ar bērniem, draugu kompānijas, kolēģi, velobraucēji, arī pasākumu apmeklētāji (tie, kuri piļu un muižu apceļošanu mēģināja sasaistīt ar kādu tuvumā notiekošu kultūras pasākumu). Bija gan seniori, gan vidēja vecuma ļaudis, gan individuāli ceļotāji, gan grupas.

Lasīt tālāk...


LNB Skaļās lasīšanas sacensības finālu Rīgā pārstāv Rasa Servidova

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Trešdiena, 28 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 28 Septembris 2022

Skaļās lasīšanas konkurssSestdien, 24. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa  zālē norisinājās Skaļās lasīšanas sacensību fināls, kurš notiek jau 6.gadu pēc kārtas.

Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības ir konkurss 11-12 gadus veciem 5.-6. klašu skolēniem, kura rezultātā tiek noskaidrots lasīšanas čempions. Konkurss notiek trīs posmos – sacensības skolā vai vietējā bibliotēkā, reģionālais fināls un valsts fināls Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Sacensību mērķis ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku.

Lasīt tālāk...


Rugājos nosvinēti “Grāmatu svētki”

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Piektdiena, 23 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 23 Septembris 2022

Grāmatu svētki RugājosBalvu Centrālā bibliotēka “Grāmatu svētku” organizēšanu uzsāka 2011. gadā,  sadarbībā ar apgādu “Zvaigzne ABC”. Šogad svētku norises vieta bija Rugāju un Lazdukalna pagastos, kur apmeklētāji varēja satikties ar talantīgajiem rakstniekiem - latviešu bērnu dzejnieci un rakstnieci Eviju Gulbi, latviešu rakstnieci, kas visplašāk raksta Latvijas urbānās fantāzijas žanrā - Lindu Nemieru, rakstniekiem Maiju Pohodņevu un Modri Pelsi, rakstnieku Gunti Tāleru, latviešu ilustratori Agiju Staku.

Lasīt tālāk...


Tautas teātra režisorei Vairai Resnei 50 darba gadi - aicinām iepriecināt režisori

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Piektdiena, 23 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 23 Septembris 2022

Aicina iepriecināt režisori14. oktobrī Balvu Tautas teātra režisorei,  Balvu Goda pilsonei  Vairai Resnei  paliek 50 gadi kopš viņa vadīja pirmo  teātra mēģinājumu  Balvu rajona kultūras namā. Balvu Kultūras un atpūtas centra darbinieki un laikraksts “Vaduguns” aicina iepriecināt režisori, rakstot vēstuli. Teātra mīļotāji aicināti dalīties atmiņās par izrādēs redzēto, piedzīvoto mēģinājumos, par kopīgiem mirkļiem ar režisori svētkos un ikdienā. Vēstules līdz minētajam datumam var iemest laikraksta  “Vaduguns”  pasta kastītē vai sūtīt pa pastu uz adresi Balvos, Teātra ielā 8, vai uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Vēstules  tiks nodotas  režisorei, autoru atļaujas gadījumā publicētas laikrakstā “Vaduguns”.

Režisores Vairas Resnes 50 darba gadu jubilejas dienā 14. oktobrī pulksten 14.00 tiks svinēta pateicības Svētā Mise Balvu Romas  katoļu baznīcā. To vadīs priesteris Staņislavs Prikulis. Pēc Svētās Mises notiks pasākums Balvu Kultūras un atpūtas centrā (informācija sekos).

Lasīt tālāk...


15. oktobrī Balvu Kultūras un atpūtas centrā gaidāma Valmieras teātra viesizrāde

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Piektdiena, 23 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 23 Septembris 2022

Valmieras teātra izrāde Balvos15. oktobrī plkst. 17.00 Balvu Kultūras un atpūtas centrā gaidāma Valmieras teātra viesizrāde “Mēs, roks, sekss un PSRS” Jāņa Znotiņa režijā. Stāsts par jauniem cilvēkiem, kuri 1985. gadā piedzīvoja leģendāro grupas “Pērkons” koncertu Ogres estrādē un tam sekojošo vilciena izdemolēšanu.

Trīs draugi – septiņpadsmitgadīgie Andrejs, Vizma un Uģis – klausās mūziku, cenšas atrast savu vietu dzīvē, risina attiecības viens ar otru, ar savām ģimenēm un komunistisko režīmu. Viņu alkas pēc neatkarības no vecāku un iepriekšējo paaudžu uzskatiem un kontroles sakrīt ar lielajām, kolektīvajām, gaisā jūtamajām alkām pēc pārmaiņām un brīvības. Izrādē skanēs arī „Pērkona” mūzika, katrai dziesmai kļūstot par nozīmīgu daļu no stāsta.

Lasīt tālāk...


Pozitīvās emocijas Upītes Uobeļduorzā 2022

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Ceturtdiena, 22 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 22 Septembris 2022

Upītes ābeļdārzs 2022Sākoties jaunam gadam, tradicionāli trešā septembra sestdiena tiek rezervēta mīlas dzejas un dziesmu festivālam “Upītes Uobeļduorzs”, pat nezinot janvārī vēl programmu ir skaidrs, ka uz festivālu ir jādodas. “Upītes Uobeļduorzs” ir unikāls ne tikai tāpēc, ka ir vecākais latgaliešu festivāls pasaulē, bet arī ar to, ka nekad nezini, kas tevi sagaidīs un kā līdz galam jutīsies festivālā. 

Liels paldies Valsts Kultūrkapitālā  fondam Latvijas Nacionālajam Kultūras centram, kuri atbalsta pasākuma norisi. Liels paldies Nemateriālā kultūra mantojuma “Upīte” direktoram Andrim Slišānam par zvaigznes telti skatītāju sēdvietām, SIA "Čivix" par profesionālo skatuvi un Bigmaar's Records par lielisko skaņu. Liels paldies drosmīgajiem skatītājiem, kuri nebaidījās ne no lietus, ne no sala un atbrauca uz festivālu. Patiesībā nebija auksti un lietus arī īpaši daudz nelija. Desmit stundu laikā jeb tikai par 10.00 Eur (iepriekšpārdošanā pat par 8.50 Eur) ir iespējams iegūt bagātu priekšstatu par norisēm Latgalē pēdējā gada laikā. Pēdējos trīs gados bija vērts doties uz Upīti, arī tikai tāpēc vien, lai piedzīvotu festivāla sajūtas īpaši veidotās āra skatuvēs.

Lasīt tālāk...


Rugājos tiks svinēti „Grāmatu svētki”

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 19 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 21 Septembris 2022

Grāmatu svētki RugājosBalvu Centrālā bibliotēka 2011.gadā uzsāka “Grāmatu svētku” organizēšanu sadarbībā ar apgādu “Zvaigzne ABC”. Šī gada 23. septembrī “Grāmatu svētkus” atzīmēsim Rugājos.

Šogad svētkos piedalās - latviešu bērnu dzejniece un rakstniece Evija Gulbe, latviešu rakstniece, kas visplašāk raksta Latvijas urbānās fantāzijas žanrā - Linda Nemiera, rakstnieki Maija Pohodņeva un Modris Pelsis, rakstnieks Guntis Tālers, latviešu ilustratore Agija Staka.

Lasīt tālāk...


Rudens garšas baudījums Kubulos

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 19 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 21 Septembris 2022

Rudens garšu baudījums KubulosRudens ir kā grāmata, kas uzrakstīta ar košo dzelteno lapu birumu, ražas varenību un nelielu drēgnuma pieskārienu. Lai mazinātu vēsā laika klātbūtni un vairāk  sirdssilti pabūtu kopā, 17.septembrī Kubulu Kultūras nama teritorijā tika rīkots pasākums “Rudens garšas baudījums Kubulos”. Pasākumā bija iespējams iepazīt un degustēt mājražotāju pagatavoto produkciju, kā arī baudīt ekselentas receptes, kuras mājražotāji un uzņēmēji gatavoja uz dzīvās uguns.

Lasīt tālāk...


Pasākums “Asteru ziedos”

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 13 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 21 Septembris 2022

Pasākums BaltinavāStarp asteru krāsainiem ziediem

Uzplaukst septembra smaids.

Un ziedi ar īpašu dāsnumu

Zied, zied un zied…

10. septembrī Baltinavas Kultūras namu piepildīja radoši ļaudis no Baltinavas pašdarbības kolektīviem un ciemiņi no Briežuciema dramatiskā kolektīva “Sipiņi”. Apmeklētāju pulciņu papildināja arī daži Baltinavas pagasta iedzīvotāji, kuri bija noskaņoti izbaudīt grupas “OTTO” muzikālo sniegumu un pašdarbnieku uzstāšanos. Atpūtas vakars “Asteru ziedos” tika organizēts kā pašdarbības kolektīvu saliedēšanās un jaunās darba sezonas ieskaņas pasākums. Diemžēl, nebija ieradušies uzaicinātie ciemiņi no Salnavas Kultūras nama.

Lasīt tālāk...


Pirmajā dzejas slamā «Rogovkys dzejis voga» uzvarējusi Mārīte Slišāne

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 12 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 21 Septembris 2022

Mārīte SlišāneSestdien, 10. septembrī, Rēzeknes novada Rogovkā notika pirmais dzejas slams – dzejnieku sacensība – latgaliski "Rogovkys dzejis voga", kurā piedalījās latgaliski rakstoši dzejas autori. Dzejas slams ir dzejas kustība, kas Latvijā un pasaulē (starptautiski zināma kā “Poetry slam”) atdzīvinājusi interesi par mūsdienu dzeju. Rogovkā notikušais dzejas slams ir viens no septembrī tradicionālo Dzejas dienu laika pasākumiem.

Dzejas slamā sacentās deviņi latgaliski rakstoši autori, bet par uzvarētāju trijās sacensību kārtās žūrija un skatītāji atzina Mārīti Slišāni.

Lasīt tālāk...


Dziedāt un nepagurt – etnogrāfiskais ansamblis “Benislava” atzīmē 35 gadu pastāvēšanas jubileju

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 12 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 21 Septembris 2022

Benislavai 35 gadu jubilejaEtnogrāfiskais ansamblis “Benislava” tika dibināts 1987. gadā. Ar patiesu atbildības sajūtu, dziedātprieku, savu sakņu apzināšanās sajūtu, ansamblis jau 35 gadu garumā veiksmīgi sevi pierāda, pieskandinot gan vietējās nozīmēs, gan reģionālos pasākumus. Skanīgas dziesmas neizpalika arī 10.septembra vakarā, kad uz ansambļa jubilejas pasākumu “Reiz zaļoja jaunība, cerības plauka!” pulcējās tuvāki un tālāki ciemiņi.

Lasīt tālāk...


Vecākais latgaliešu festivāls Upītes Uobeļduorzs iesoļo trešajā desmitgadē

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 12 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 21 Septembris 2022

Upītes ābeļdārzsSestdien, 17. septembrī, Balvu novada Upītē jau 21. reizi izskanēs vecākais latgaliešu festivāls – mīlas dzejas un dziesmu festivāls "Upītes Uobeļduorzs", bez kura nav iedomājams rudens ne vien Ziemeļlatgalē, bet visā Latgalē un Latvijā. Šogad festivāla vadīšanas groži tiks nodoti dzejniecei, mākliniecei, dažādu kultūras pasākumu producentei un skolotājai Evikai Muizniecei, bet latgaliešu mūziķu un literātu pulkā būs gan "Dabasu Durovys", "Latgalīšu Reps", "Unknown Artist", "#FKUpīte", Anna Rancāne, Valentins Lukaševičs, Annele Slišāne, Ineta Atpile-Jugane, Mārīte Slišāne un citi. Šogad festivālā īpašie viesi būs grupa "Pirmais Kurss", kura solījusi arī kādu dziesmu izpildīt Latgaliešu valodā.

“Upītes Uobeļduorzs” ir vienīgais festivāls, kurš nemainīgi katru gadu pulcē latgaliešu literātus un mūziķus, iepazīstinot gan ar jauniem vārdiem latgaliešu kultūrā, gan aicinot latgaliešu mūziku un literatūru atklāt ikvienam interesentam.

Lasīt tālāk...


Jauktais koris “Mirklis” savā pulkā gaida jaunus dziedātājus

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Trešdiena, 07 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 21 Septembris 2022

Mirklis aicina jaunus dziedātājus Balvu novada jauktais koris "Mirklis" sācis  jauno dziedāšanas sezonu. Ir pēdējais MIRKLIS tai pievienoties arī TEV, kas vienmēr ir atlicis šo mirkli, bet klusībā sapņojis kādreiz būt kora dziedātāju pulkā.

2023. gads korim  būs ļoti darbīgs un interesants.  Kolektīvs aktīvi apgūst ne tikai obligāto repertuāru, kas tiek piedāvāts valsts mērogā, lai varētu piedalīties Vispārējos dziesmu svētkos, bet  arī veic aktīvu koncertdarbību. Kora mākslinieciskais vadītājs Uldis Kokars, kolektīva repertuāru veido ļoti daudzveidīgu.

Lasīt tālāk...


Briežuciema pagasta svētki „Piepogā sevi Briežuciemam’’

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 06 Septembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 21 Septembris 2022

20220827 102053 d7e1fTurpinot iepriekšējo gadu tradīciju, augusta pēdējā sestdienā notika Briežuciema pagasta svētki. Šogad ar nosaukumu „Piepogā sevi Briežuciemam’’.
Pirmssvētku nedēļā iedzīvotāji tika aicināti piedalīties dažādās aktivitātēs. 25.augustā bija iespēja kopīgi pamēģināt jaunu tortes recepti Venerandas Keišas vadībā. Meistardarbnīcu ar atraktīvu, izglītojošu un interesantu uzrunu atklāja Venerandas māsa Marija Skaba. Abas māsas visas lietas dara kopā. Marija gan atzina, ka dara vairāk Veņa, bet viņa ir runātāja un publikas izklaidētāja. Dalībnieki saņēma darba cimdus un lakatiņus, lai viss noritētu kā pienākas. Meistardarbnīcu palīdzēja vadīt arī Līna, trešās māsas Annas meita. Pirms trīs gadiem līdzīgu aktivitāti kopā vadīja visas trīs māsas kopā, bet tagad Anniņa kūkas cep enģelīšiem debesīs. Visas labās lietas, ko Anna tika aizsākusi Briežuciemā turpinās ar māsu, meitas Līnas un darbnīcas „Atspole” dāmu darbošanos. 

Lasīt tālāk...


Izsaka pateicību starptautiskā folkloras festivāla "Lipa kust" dalībniekiem

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 30 Augusts 2022
Pēdējās izmaiņas: 21 Septembris 2022

Paldies kolektīviem No 24. līdz 28. augustam Balvu novadā notika Starptautiskais folkloras festivāls "Lipa kust", kurā piedalījās folkloras kopas no Lietuvas, Polijas un Latvijas, tajā skaitā, festivāla organizatori - folkloras kopa "Upīte''.

26. augustā kolektīvi no Lietuvas, Polijas un Upītes iepazinās ar Balvu Kultūras un atpūtas centru un piedalījās pieņemšanā pie Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Sergeja Maksimova.

Lasīt tālāk...


Kubulu Kultūras namā norisinājies pasākums „Atvadas vasarai!”

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 30 Augusts 2022
Pēdējās izmaiņas: 21 Septembris 2022

Atvadas vasarai KubulosZied vasara, un sapņi dzīvo līdz augusta vēsmām! 27. augustā Kubulu Kultūras namā notika pasākums „Atvadas vasarai!”. Pasākuma laikā bija iespējams apskatīt ceļojošo izstādi „Latvijas ainavu dārgumi – vakar, šodien, rīt”. Ainava ir veselums - tajā kā ūdens lāsē atspoguļojas vietas, apstākļu, cilvēka darbības un laika savijumi. Ceļojošā izstāde Kubulu Kultūras namā būs skatāma līdz šī gada 10.oktobrim.

Pēcpusdienā notika aktivitātes bērniem kopā ar Rozā panteru. Bērni pārvarēja šķēršļu joslu, veica dažādus panteras uzdotos uzdevumus, apgleznoja sejiņas (sejas apgleznošanas meistares: I.Voiciša un E.Ivanova), un kopā skatījās „Avārijas Brigādes” kino īsfilmu ciklu.

Lasīt tālāk...


Ēsteres Zemītes personālizstāde "Pazudušie bērni"

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 30 Augusts 2022
Pēdējās izmaiņas: 30 Augusts 2022

Estere ZemīteBalvu Centrālajā bibliotēkā 19. septembrī tiks atklāta Ēsteres Zemītes personālizstāde "Pazudušie bērni" jeb Kapseļu ielas aprūpes centra bērnu portreti.

Gleznotāja Ēstere Zemīte pēdējos četru gadus strādā bērnu aprūpes centrā, kas atrodas Kapseļu ielā, Rīgā. Estere stāsta: “Katrs bērns, kas šeit dzīvo, ir personība. Katram ir savs īpašais stāsts. Katrs šajā pasaulē nāk ar savu unikālo pienesumu. Katram ir sava neatkārtojamā, vienīgā dzīve.” Gleznojot šo bērnu portretus, Ēstere parāda katra bērna skaistumu, unikalitāti un mirdzumu. Tas ir viņas veids, kā pateikt, ka bērns ar invaliditāti ir tāds pats bērns kā visi pārējie, tikai viņam nepieciešams lielāks atbalsts.

Lasīt tālāk...


Novadmācības nodarbības bērniem un jauniešiem

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 30 Augusts 2022
Pēdējās izmaiņas: 30 Augusts 2022

Novadmācības nodarbības bērniem un jauniešiemBalvu Centrālā bibliotēka piedāvā novadmācības nodarbības izglītības iestāžu klasēm. Aicinām bērnus un jauniešus iesaistīties piedāvātajās radošajās aktivitātēs, kuras izstrādātas, lai veicinātu sava novada kultūrvides izzināšanu. Pieteikt un saskaņot apmeklējuma laiku varēs laika posmā no  10. septembra  līdz 30. novembrim.

Nodarbības paredzētas valodas, matemātikas, sociālajā un pilsoniskajā, tehnoloģiju, veselības un fizisko aktivitāšu jomā. Tās izstrādātas kā atbalsts skolām kompetenču pieejas realizēšanā izglītības procesā.

Lasīt tālāk...


Izstādi Balvos atklāj 12 gadus vecais Jēkabs Slišāns

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Ceturtdiena, 25 Augusts 2022
Pēdējās izmaiņas: 25 Augusts 2022

IzstādeBalvu Centrālajā bibliotēkā no 22. augustā līdz 16. septembrim būs skatāma Jēkaba Slišāna karikatūru izstāde “UpītieDzeiveJauka”. Tā ir pirmā Jēkaba personālizstāde ārpus Upītes. Izstādē apkopoti vairāku gadu darbi, un katrs no tiem veido neatkārtojamu stāstu.

Jēkabs Slišāns ir dzimis 2010. gada 24. maijā Rīgā kā vidējais bērns Ligitas Spridzānes un Andra Slišāna piecu bērnu ģimenē. Sākot ar 2011. gada rudeni dzīvo Upītē. Kopš mazām dienām viņam ir paticis zīmēt. Viņa domu biedrs ir bijis vecākais brālis Domeniks, no kura iedvesmojoties sācis zīmēt karikatūras. 2020. gada nogalē, pirms Ziemassvētkiem, viņam bija apņemšanās katru dienu no 19. oktobra līdz 25. decembrim uzzīmēt vienu portretu – karikatūru, un pierakstīt dienas labos darbus. Tā tapa karikatūru izstāde, kas tika izstādīta Antona Slišāna Upītes kultūrvēstures muzejā, Jēkabs Slišāns “Karikaturas”.

Lasīt tālāk...


Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei