Tautasdziesma dzīvo, ja to dzied!

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Ceturtdiena, 24 Novembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 29 Novembris 2022

Grāmatas atklāšanaApgādā “Jumava” izdota Evitas Zarembas-Krīgeres grāmata “Pa dziesmas pēdām Ziemeļlatgalē”. “Dziesmu tekstu un melodiju krājums  piedāvā aizraujošu ceļojumu pa Ziemeļlatgales dziesmas pēdām, kura gaitā lasītājam piedāvāts kļūt par dziedātāju, jo dziesmas domātas dziedāšanai, ne plauktā turēšanai. Tomēr arī plaukta turētājiem un pētniekiem šī grāmata būs noderīga, jo še iespējams sastapt leģendāras Ziemeļlatgales dziedātājas, un uzzināt ko vairāk par viņu dzīvi, kas šajā gadījumā stāstīta ne svešiem, bet savējiem, un tādējādi satur arī jaunu un līdz šim mazāk zināmu informāciju” – tā grāmatu raksturo Anda Beitāne, etnomuzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesore.

Pelēkajā 23. novembra pēcpusdienā Viļakas bibliotēkas zālē gaismu un sirsnību ienesa jaunās grāmatas autores Evitas aizraujošais stāstījums un folkloras kopas “Atzele” sievu skanīgās dziesmas. Evita kopā ar mammu Anitu jau 2013. gadā aizsāka tautasdziesmu vākšanu, ciemojoties pie Ziemeļlatgales teicējām, iegūstot gan dziesmu tekstus, gan dzīvesstāstus un fotogrāfijas.

Lasīt tālāk...


Ceļā uz latviešu grāmatas piecsimtgadi

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Trešdiena, 23 Novembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 29 Novembris 2022

Seminārs2025. gadā tiks sagaidīta latviešu grāmatas piecsimtgade. Atzīmējot rakstītā vārda nozīmi un ietekmi sabiedrībā cauri gadsimtiem, Latvijas Nacionālā bibliotēka uzsāk vairāku gadu notikumu ciklu “Latviešu grāmatai 500”. Šī cikla ietvaros 22. novembrī tika aizvadīts izglītojošs seminārs “Reģionālā prese vakar un šodien. Esam dzīvi vai paguruši ?!” ar ko Balvu Centrālā bibliotēka sāk ceļu uz gaidāmo jubileju.  

Seminārā Dr.hist. Vladislavs Malahovskis stāstīja par Latgaliešu presi neatkarīgajā Latvijā. Viņš norādīja, ka prese pildīja fundamentālu lomu, lai virzītu sabiedrības domas kādā konkrētā virzienā. Kā piemēri tika minēti preses izdevumi: “Latgalīts”, “Jaunō Straume”, “Ļiaužu Bolss”, “Zemnīka Bolss”, “Latgolas Vōrds”, “Zemnīka Ziņas”, “Jaunais Vōrds”, “Latgolas Dorbs” u.c.. Malahovskis stāstīja, ka katrs no šiem izdevumiem pauda savas idejas, savu politisko nostāju, aktualizēja dažādus jautājumus sabiedrībā, arī sacentās savā starpā.

Lasīt tālāk...


Latvijas Republikas proklamēšanas 104.gadadiena Balvu novadā

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 21 Novembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 29 Novembris 2022

Balvu novadā atzīmēti valsts svētki 2022

Būt svarīgai un īpašai daļai no Latvijas - ar to Balvu novads var lepoties ne tikai ikdienā, bet arī svētkos. Godinot Latviju 104. dzimšanas dienā, Balvu novada pilsētās un pagastos notika pasākumi, kas ikvienā to apmeklētājā raisīja prieku, pateicību un lepnumu par savu piederību Latvijai. Aicinām ieskatīties Latvijas valstu svētku norisēs Balvu novadā ŠEIT.

18.novembrī, svinot neatkarīgas Latvijas valsts dzimšanas dienu, svinīgā pasākumā Balvu Kultūras un atpūtas centrā tika cildināti novada cilvēki, kas strādājuši ar sevišķu degsmi un devuši nozīmīgu ieguldījumu Balvu novada attīstībā.

Lasīt tālāk...


Latvijas ansambļu „Ivuški” festivāls Rēzeknē

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 21 Novembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 29 Novembris 2022

Ivušķi RēzeknēŠī gada 12.novembrī Rēzeknes Kultūras namā norisinājās Latvijas ansambļu „Ivuški”, „Ivuška” festivāls. Liels prieks bija satikties pēc divu gadu pārtraukuma ar saviem draugiem no Rīgas, Olaines, Dagdas, Krāslavas un pašiem rēzekniešiem. Tradīcija satikties kopā radās 2018.gadā. Pirmais festivāls notika Žīguros, vēlāk tas norisinājas Dagdā, bet nākošgad, 10.junijā, mūs gaida ansamblis „Ivuški” Olainē.

Festivāls Rēzeknē notika ar motīvu „Dziesma paliek ar cilvēku”, jo patiešām, sanākot kopā uz ansambļa mēģinājumiem, aizmirstās visas nebēdas. Šogad lielu prieku koncertā sagādāja bērnu tautas dēju kolektīvs „Ivuška” no Rīgas. Līdz šim viņu kopā ar mums nebija, jo ceļa izdevumus kolektīvam sedz paši vecāki. Ceram, kā Olainē mēs baudīsim šī kolektīva uzstāšanos.

Lasīt tālāk...


Vectilžas pagasta iedzīvotāji piedalījās akcijā "Iegaismojam ozolus"

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 21 Novembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 29 Novembris 2022

Vectilžas pagastā piedalījās akcijā "Iegaismojam ozolus"Piedaloties akcijā "Iegaismojam ozolus", Vectilžas pagasta estrādē Valsts dzimšanas dienā tika iedegtas gaismiņas. Mans Vectilžas pagasts - tā ir ikdiena ar skrejošu laiku, ar dabas brīnumaino pieskārienu. Tā ir dzērve pļavā, stārķu pāris pie mājas, stirnu buku sasaukšanās pie Vectilžas ezera un varavīksnes loks visam pāri. Mans pagasts skan no tautasdziesmām, dejām, dzejasrindām un vijoļskaņām. No ieaustā, ierunātā, iedziedātā un iesapņotā.

Informācija: Maruta Arule, Vectilžas SAC


„Latvju jostu apkārt sienot”

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 21 Novembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 29 Novembris 2022

Valsts svētku koncerts KubulosValsts svētku priekšvakarā, 17.novembrī, Kubulu Kultūras namā notika koncerts „Latvju jostu apkārt sienot”. Šajā svētku laikā aicinājums ikvienam - turēt Latviju dziļi ieslēgtu savā sirdī. Turēt to kā lielāko dārgumu, ko nevaram un nedrīkstam pazaudēt. Mēs savu dzimteni varam tikai un vienīgi mīlēt un apbrīnot!

Valsts svētku koncertu atklāja deju studija “Terpsihora” dejotājas, kuras cēli ienesa latvju jostu, savukārt ar latvisku solo deju priecēja Lauma Žagare. Pasākuma svinīgās daļas laikā varējām dzirdēt Kubulu pagasta pārvaldnieka Artūra Luksta uzrunu, Balvu novada pašvaldības deputāta Jāņa Trupovnieka un deputātes Aijas Mežales uzrunas klātesošajiem, kā arī Kubulu Kultūras nama vadītājas Lauras Zujānes sveicienu Latvijas valsts svētkos.

Lasīt tālāk...


Balvu novadā ieskandina Latvijas 104. dzimšanas dienu

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 15 Novembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 15 Novembris 2022

Balvu novadā ieskandina valsts svētkusGaidot Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienu, 11. un 12. novembrī ikviens interesents tika aicināts apmeklēt Balvu novadā organizētos pasākumus, kuru laikā ar skanīgām dziesmām un skaistām dejām tika zīmīgi ieskandināti Latvijas valsts svētki. Pagastos, cītīgi gatavojoties svētkiem, tika organizēti ne tikai dažādi pasākumi, bet veidots arī svinīgs, patriotisks un latvisks svētku noformējums. 

11.novembrī Lazdulejas pagastā notika svētku ieskaņas koncerts “Latvijai”, kurā piedalījās Annas pagasta (Alūksnes novads) jauktais vokālais ansamblis “Tik un tā” ar Imanta Kalniņa dziesmu programmu “Mēs tiksimies iekšup vīdamies” un Viļakas bērnu un jauniešu sporta skolas deju klubs “Silva”.

Savukārt Vectilžas pagastā norisinājās amatierkolektīvu koncerts “Lika Laima padomiņu”, bet Medņevas pagastā ikviens tika aicināts uz skaistu svētku koncertu ““Mums viņa ir visskaistākā tik un tā!”.

Lasīt tālāk...


Muzejpedagoģiskās programmas Viļakas muzejā

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 14 Novembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 14 Novembris 2022

Patriotiskā nedēļa Viļakas muzejāViļakas muzejā no 7. līdz 11.novembrim notika vairākas muzejpedagoģiskās programmas veltītas Latvijas valsts dzimšanas dienai, kā arī brīvības cīņām Viļakā un tās apkārtnē. Pasākumu mērķis bija iepazīt brīvības cīņu gaitu Latvijā un Viļakas apkārtnē, to nozīmi Latvijas valsts veidošanā. 8.un 9.klases skolēni pievērsa uzmanību brīvības cīnītāju piemineklim Jaškovā, iepazina tā vēsturi, kā arī uzzināja stēlas, kas atrodas pretī Viļakas katoļu baznīcai vēsturi un to cilvēku likteņus, kuru vārdus mēs tur varam lasīt. Skolēniem bija iespēja redzēt senās fotogrāfijas, kurās attēloti brīvības cīnītāji mūspusē un pirmie gūstekņi.

Ikvienam bija iespēja izpildīt koka krustvārdu mīklu, apskatīt karti ar ciemiem, kuros norisinājās brīvības cīņas. Katrs skolēns uzrakstīja vienu vārdu, kas saistās viņiem ar kādu no kartē redzētajiem ciemiem. Interesanti bija apskatīt brīvības cīnītājus, kuri bija nākuši no citviet Latvijas, bet Lāčplēša kara ordeni saņēmuši par cīņām tieši mūsu pusē. Šādā veidā mēs arī pieminējām šos karavīrus, kopā diskutējam, pārdomājam šo karavīru nozīmi vēsturē.

Lasīt tālāk...


„Mārtiņrožu plaukumā”

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 14 Novembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 14 Novembris 2022

Rūtām 15 gadiRudens – ir tas mirklis novembrī pirms ziemas, kad košo ziedu ceri aiz loga liek sirdij iepukstēties straujāk! 12.novembrī Kubulu Kultūras namu ieskandināja vērienīgs pasākums ar raitiem deju soļiem un lustīgām dziesmām par godu Kubulu Kultūras nama Eiropas senioru deju kopas „Rūtas” 15 gadu jubilejai veltītam pasākumam – koncertam „Mārtiņrožu plaukumā”. Kolektīva vadītāja nu jau piecpadsmit gadu garumā ir L.Jermacāne.

„Rūtas” atklāja pasākumu, iepazīstinot ar sevi un nodejojot dejas  „Vīnes maršs” un „Lathos”. Pasākums turpinājās ar saksofona virtuoza Arņa Grapa sveicienu gaviļniecēm.

Lasīt tālāk...


Balvu novadā atzīmēta Lāčplēša diena

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Svētdiena, 13 Novembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 13 Novembris 2022

Lāpu gājiens Bērzpilī Latvijas vārdu novembrī izrunājam īpašāk. Ar lepnumu, ar cieņu pret tiem, kuri atdevuši pašu dārgāko – savu dzīvību, lai mēs šodien staigātu pa brīvas un neatkarīgas valsts zemi. Tieši tāpēc mēs novembrī pie apģērba nēsājam sarkanbaltsarkanās lentītes, svētku dienās pie mājām izkaram karogus un godinām kritušos karavīrus, noliekot ziedus pie pieminekļiem. Arī šogad Balvu novadā Lāčplēša diena aizvadīta norisinoties dažādām aktivitātēm.

11. novembra vakarā Balvu Evaņģēliski luteriskajā baznīcā notika ekumēniskais dievkalpojums, pēc kura iedzīvotāji piedalījās lāpu gājienā, virzoties no baznīcas līdz piemineklim Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem, kur notika Lāčplēša dienas atceres pasākums.

Lasīt tālāk...


Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei