Krišjāņu filiāles skolēni iepazīst sava pagasta vēsturi

Kategorija: Bērzpils vidusskolas Krisjāņu filiāle
Ceturtdiena, 03 Decembris 2015
Pēdējās izmaiņas: Ceturtdiena, 03 Decembris 2015 09:34

Mums ikvienam dzimtenes izjūta sākas ar savu ģimeni, mājām, dzimto vietu. Tieši tāpēc šogad Bērzpils vidusskolas Krišjāņu filiālē, gatavojoties Latvijas valsts proklamēšanas 97.gadadienai, skolēni vairāk iepazina savu ciemu, savas mājas apkārtni, ielūkojās tās vēsturē.

Darba grupas tika sadalītas atbilstoši skolēnu dzīves vietai, katru grupu konsultēja kāds skolotājs. Darba grupām bija jāizveido prezentācija par savu ciemu un jāsacer dzejolis vai teika.
20.novembrī skolā notika Valsts svētkiem veltīts svinīgs brīdi, kā arī paveiktā darba prezentēšana.
I. Nagle un I. Naglis kopā ar skolotāju I.Socku-Puisāni pastāstīja visiem par Laimas ciemu tā, vēsturi, atklāja, ka tieši tur bijusi pirmā skola Krišjāņu teritorijā-Purviņu skola. Te kādreiz bijis veikals, pasta nodaļa, darbnīcas. Taču arī šobrīd ciemā ir 26 mājas.
Lai nokļūtu Naglīšu ciemā, jāizbrauc cauri Putrānu ciemam, par šīm vietām stāstīja L. Kaņka, P.D.Caune, S.Skudriņa, S.Skudriņš, E.Ločmelis, M.Trušinska, skolotāja V.Ločmele. Viņi lepojās, ka šajos ciemos atrodas Krišjāņu Romas katoļu baznīca, kura 1939.gadā iekārtota Krišjāņu pusmuižas klētī. Tāpat virzienā uz Naglīšu ciema pusi 0.7km no centra ceļa Krišjāņi - Bērzpils kreisajā pusē ap 200m no lielā ceļa atrodas Krišjāņu senkapi (kara kapi), kas ir vietējās nozīmes arheoloģijas piemineklis.
Krišjāņu centrā dzīvojošie skolēni G.Vorobjova, E.Vorobjovs, D.Zalūkšnis, R.Tumareviča, un D.Zdanoviča skolotājas L.Sockas vadībā pastāstīja par iestādēm, kuras te atrodas, to vēsturi, kā arī 7.klases skolniece M.Zdanoviča sacerēja dzejoli par daudziem tik iemīļoto atpūtas vietu Staburagu.

Staburags
Šeit vienmēr atmiņas būs par Staburaga jauko dabu,
Kad vienmēr ar prieku teicu: „Ejam atpūsties, mammu un papu.”
Egles koši zaļas, un upe tik skaļi skan,
Kas liek aizdomāties-cik labi šeit ir man.

Trepītes uz leju ved, lai cilvēki izjūt upes spēku,
Lai krišjānieši saprot Staburaga jēgu.
Katrs čiekurs nokrītot ir laimes svērts ,
Vārna debesīs parādas un sajūsmā ķērc.

Priežu smarža un putnu dziesmas,
Vēlo, jautro vakaru uguns liesmas.
Zvaigzne nokrīt, un es izsaku vēlēšanos,
Lai vienmēr atmiņas būtu par Staburaga smilšu spēlēšanos.

Faktus par Žogu ciemu bija apkopojuši un ciema mājas safotografējuši A.A.Briede, L.Iļjanova, A.Ostašovs, E.Rižais, R.Leitāns, M.Kuzmina un skolotāja I.Stepāne. Viņu prezentācijā varēja apskatīt pagasta karti 1925.gadā, kurā kā pagasta centra nosaukums vēl netiek minēts nosaukums Krišjāņi. 2015.gadā Žogu ciemā ir 19 saimniecības un 47 iedzīvotāji.
Taču visizsmeļošāko informāciju par savu ciemu-Krampiņām-pastāstīja T.Martuzāne, D.M.Stempers, K.Boļšijs, skolotāja S.Pauliņa. Prezentācijas sagatavošanā bija ieguldīts milzīgs darbs, vāktas senas fotogrāfijas, informācija par kādreizējiem iedzīvotājiem un ražošanas uzņēmumiem. Izrādās, mazajā Krampiņu ciemā ir bijusi krējotava, ķieģeļu cemplis. Ar savām atmiņām un bildēm no albumiem bija padalījušies kādreizējie un tagadējie Krampiņu iedzīvotāji: A.Naumova, S.Martuzāne, E.Akmentiņa, Dzeņu ģimene.
Pasākuma laikā tika apbalvoti foto konkursa “Latvijas daba gadalaikos” dalībnieki. 1. vietu ieguva Zalūkšņu ģimene, 2.vietu E.Rižais,3.vietu S.Skudriņa.
Pasākuma noslēgumā skolēni uz Krišjāņu pagasta kartes uzlīmēja savas mājas zīmējumu.
Pasākums atklāja vēl nezināmas un neapkopotas vēstures lappuses, radīja lepnumu par savu dzimto pusi.

IMG_1181.jpgIMG_1183.jpgIMG_1186.jpgIMG_1189.jpg

 

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei