4.maija svētkos atklāj Antona Rimoviča skvēru

Kategorija: Aktualitātes
Pirmdiena, 07 Maijs 2018
Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 07 Maijs 2018 18:16

tmb20180507181150

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas svinības šajā gadā Balvos notika mazliet savādāk kā ierasts, jo svētki tika sasaistīti ar priestera un koktēlnieka Antona Rimoviča skvēra atklāšanu.

4.maija diena iesākās ar Svēto Misi Balvu Romas katoļu baznīcā, uz kuru bija ieradušies ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī tuvāki un tālāki viesi.

Rēzeknes-Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis uzrunā pieminēja gan brīvības nozīmīgumu, gan ielūkojās pagātnē – 1990.gada 4.maija notikumos, kas radīja būtiskas pārmaiņas sabiedrības dzīvē. “Mums nepietiek tikai ar brīvības iegūšanu. Īpaši mūsdienās mēs apzināmies, ka ir nepieciešams šo iegūto brīvību sargāt un rūpēties par to kā par sveces liesmu, kas jebkurā brīdī, uzpūšot vējiem, var apdzist. Tāpat var gadīties ar mūsu brīvību, tāpēc mums ir jābūt modriem, jābūt gudriem, jācer uz Dieva palīdzību. Visa mūsu tauta, kas dzīvo Latvijā agrākos laikos cerēja uz Dievpalīgu visās lietās. Cilvēki viens otram novēlēja Dievpalīgu. Redzot kādu strādājam, ne vien pateica labus vārdus, uzrunājot darbarūķi, bet arī novēlēja Dieva palīdzību. Tāpat arī mums tas ir jādara.

Šīs dienas svētki - Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas gadadiena modina mūsos pārdomas par ļoti svarīgām vērtībām – par mūsu tautas brīvību, par katra atsevišķa cilvēka iekšējo un ārējo brīvību,” teic J.Bulis.

Pēc Svētās Mises notika skvēra atklāšanas pasākums, kas iesākās ar tautas pūtēju orķestra “Balvi” priekšnesumu. Muzikālu piepildījumu radīja arī Balvu Kultūras un atpūtas centra koris “Mirklis”, taču vēlāk, ielūkodamies vēstures lappusēs, prāvests Mārtiņš Klušs teica uzrunu: “Šodien, atklājot šo skvēru, svinot valsts svētkus, varētu sacīt, ka Balvu draudzē garajā gadu ritējumā ir kalpojuši ļoti daudzi un izcili prāvesti. Kāds varbūt šodien noteikti var pavaicāt, kādēļ tieši prāvestu Antonu Rimoviču mēs pieminām īpašā veidā? Jo arī daudzi citi prāvesti ir kalpojuši, veltījuši savu dzīvi Dievam, cilvēkiem un draudzei. Atbilde ir ļoti vienkārša un reizē ļoti piepildīta - viņam līdzīga personība nav zināma Latvijas un Lietuvas katoliskajā sabiedrībā. Antons Rimovičs dzimis Lietuvas Šauļu apriņķa Šakinas draudzē, visu mūžu par to sapņojis, bet visu mūžu kalpojis Latvijas draudzēs – Vārkavā, Līvānos, Dukstigalā, Andrupenē un citviet, bet visilgāk, no 1897.gada līdz 1914.gadam, lielajā Balvu draudzē. Atskatoties vēsturē, jāatzīmē, ka tajā laikā nebija ne Rugāju, ne Šķilbēnu, ne Tilžas draudžu. Kalpodams Balvos prāvests Antons Rimovičs ļoti daudz darīja baznīcas sakārtošanā. Tieši Balvos sāka nopietni nodarboties ar koka griešanas mākslu, kurai, tāpat kā Dievam, palika uzticīgs līdz pat kapa malai. Par prāvesta grieztajiem koka tēliem kāds Lietuvas mākslas zinātnieks ir sacījis “kurš gan reizi mūžā ir saticis prāvesta Rimoviča veikumu, tam nekad vairs nebūs miera un viņš vairs nekad nepaliks vienaldzīgs.”

Prāvests Mārtiņš Klušs arī uzsvēra unikālo iespēju Balvu Novada muzejā redzēt A.Rimoviča plašāku darbu izstādi, kurā ir darbi gan no Šauļu, gan Rundāles muzeju krājumiem.

Iedzīvotājus uzrunāja arī Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Aigars Pušpurs, kurš vēlēja senču sīkstumu un spēku, kas viņiem bija izcīnot mūsu brīvību tajos tālajos gados. Viņš arī aicināja padomāt: “Lai ar gaišo garu apveltītais Antona Rimoviča gan kā prāvesta, gan kā koktēlnieka talants ikvienā ik pa reizei dzīvē izraisa pārdomas par to, ka ikviens var kaut ko sasniegt un izdarīt gan savas pilsētas, gan novada, gan Latvijas labā. Lai tā ir kā norāde, ka ar gaišām domām un darbiem mēs varam panākt daudz.” Domes priekšsēdētājs arī pateicās ikvienam, kurš ieguldīja darbu, lai taptu šāds skvērs, lai būtu šāds pasākums un vēlēja, lai šie svētki un skvēra atklāšana ikvienam paliek ilgā, ilgā atmiņā.

Svēto Misi un skvēra atklāšanas pasākumu apmeklēja arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, kurš atzina, ka ir prieks piedalīties pasākumā, kurā tiek godināts cienījams garīdznieks, koktēlnieks Antons Rimovičs. Viņš ir bijis cilvēks, kas lielā mērā ir uzsācis darbības pie tā, lai šodien būtu Balvi. Runājot par neatkarība atjaunošanu, zemkopības ministrs atskatījās vēsturē: “Ir pagājuši 28 gadi. Ir bijuši dažādi notikumi mūsu valsts dzīvē – varam ar daudz ko palielīties, par daudz ko priecāties, bet ir daudz darba, lai mēs tiešām justos, ka mēs esam brīvi, pārtikuši, labi organizēti cilvēki brīvajā Latvijā. Mums šogad priekšā ir ļoti nozīmīga valsts gadskārta – tie ir mūsu 100 gadi, un es domāju, ka jūs ar šo pieminekli, skvēru esiet ienesuši lielu artavu šo svētku sagaidīšanā un tālāka svinēšanā. Lai jums veicas darbos, lai jūs ar labiem darbiem, skaidru sirdi sagaidiet katru dienu un mūsu valsts simtgadi.”

Skvēra tapšanā finansiāli nozīmīgu ieguldījumu veica Nacionālā apvienība, tāpēc pasākumā piedalījās arī Saeimas deputāte Inese Laizāne: “Mēs šodien esam unikālā slieksnī, jo varam skatīties 100 gadus atpakaļ, bet mūsu rokās ir tas, kādi būs nākamie 100 Latvijas gadi. Ir brīnišķīga apziņa, ka šeit ir skvērs, piemiņas vieta prāvestam, kurš atļāvās domāt, sapņot un pieņemt lēmumus. Mums katram ir jāmācās no Antona Rimoviča būt atbildīgiem un pieņemt lēmumus. Es šodien jūtos ļoti lepna, ka Nacionālā apvienība varēja atbalstīt šī notikuma īstenošanu, lai Balvos būtu šāds skvērs. Aicinu visus būt atbildīgiem, uzdrošināties pieņemt lēmumus, tos īstenot, jo Balvi ir sapņu pilsēta, kurā sapņi piepildās. Lai mēs visi esam atbildīgi par vismaz nākamajiem 100 Latvijas gadiem!”

Ar savu klātbūtni pasākumu bija pagodinājuši vairāki viesi no Lietuvas. Jo īpaši jābūt lepniem par to, ka Balvos viesojās Šauļu bīskaps Eugenius Bartulis, kurš pastāstīja par savām sajūtām un Antona Rimoviča dzīves gājumu: “Sveicināti mīļie svētku dalībnieki šajā svinīgajā un saviļņojušajā dienā. Antons Rimovičs uzauga Šauļos un lūdzās krāšņajā pilsētas baznīcā, taču šajā laikā zēns droši vien nenojauta pa kādu ceļu Dievs viņu ved. Ģimnāzijā vēl neizpaudās viņa spējas mākslai un varbūt tā arī nekad nebūtu atklājušās, ja viņš nebūtu nosūtīts no Pēterpils garīgā semināra uz Latviju, ja nebūtu pārcelšanās uz Balvu draudzi, kuras baznīcu bija nepieciešams remontēt – arī atrast un pieaicināt meistarus. No priestera Antona Rimoviča domās arī sākās Balvi – jauna un skaista pilsēta. Kad baznīca bija izremontēta, prāvests satika kādu skolotāju – tādu, kurš mudināja jauno prāvestu uz skulptūru mākslu, tāds, kurš aizdedza prāvestu, kurš lika priesterim meklēt sevī mākslinieka talantu. No tā laika viņš vairs nevarēja būt vienkārši priesteris, jo viņā dega skulptora gars - bez jebkādām speciālajām skolām, bez mākslas skolas pamatiem, bet ar lielu vēlmi, plašu radošumu un apbrīnojamu čaklumu.”

Prāvests Antons Rimovičs vēlējies tikt apglabāts Rozu kapos Balvos, kur atdusas viņa māte, tomēr sanāca tā, ka viņš tika apglabāts Rubeņu Svētā Pētera un Pāvila Romas katoļu draudzes baznīcas dārzā.

Uz skvērā esošā pieminekļa stāv rakstīts “Latgolai poša Dīva syuteits. Leitovīts, kurs vysu myužu sapņōja par Leitovu, bet nūkolpōja Latvijai. Mōkslinīks, kurs atstōjis vērteigu sakralōs mōkslas montōjumu vairōkōs Latgolas bazneicōs. Teik saukts par Bolvu mīsta dybynōtōju.”

Projektu izstrādāja SIA “Vinoko” (mākslinieks Andrejs Ģelzis), bet pieminekļa autors ir balvenietis Vitālijs Peļņa (SIA “Tako SD”). Būvdarbus veica uzņēmums SIA “5V”.

img-001.jpgimg-002.jpgimg-003.jpgimg-004.jpgimg-005.jpgimg-006.jpgimg-007.jpgimg-008.jpgimg-009.jpgimg-010.jpgimg-011.jpgimg-012.jpgimg-013.jpgimg-014.jpgimg-015.jpgimg-016.jpgimg-017.jpgimg-018.jpgimg-019.jpgimg-020.jpgimg-021.jpgimg-022.jpgimg-023.jpgimg-024.jpgimg-025.jpgimg-026.jpgimg-027.jpgimg-028.jpgimg-029.jpgimg-030.jpgimg-031.jpgimg-032.jpgimg-033.jpgimg-034.jpgimg-035.jpgimg-036.jpgimg-037.jpgimg-038.jpgimg-039.jpgimg-040.jpgimg-041.jpgimg-042.jpgimg-043.jpgimg-044.jpgimg-045.jpgimg-046.jpgimg-047.jpgimg-048.jpgimg-049.jpgimg-050.jpgimg-051.jpgimg-052.jpgimg-053.jpgimg-054.jpg

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei