Tiek godināta Viestura ordeņa kavaliere Domicella Pundure

Kategorija: Aktualitātes
Ceturtdiena, 10 Maijs 2018
Pēdējās izmaiņas: Piektdiena, 11 Maijs 2018 11:02

tmb20180510152828

10.maija Balvu novada Domes sēde tika iesākta citādāk, nekā ierasts, jo deputātu un visu klātesošo klātbūtnē tika godināta nacionālās pretošanās kustības dalībniece, nacionālā partizāne - Domicella Pundure, kura 3.maijā tika apbalvota ar Viestura ordeņa V šķiru un iecelta par ordeņa kavalieri. Šo augsto apbalvojumu pasniedza Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Domicella Pundure dzimusi 1927.gada 1.decembrī Šķilbēnu pagasta Kručinovas mājās. Viņas tēvs bija aizsargs Latvijas laikā, bet vācu laikā strādājis Šķilbēnu policijā. 1944.gadā, kad padomju karaspēks nāca iekšā Latvijā, tad Domicellas ģimene pierunāta bēgt. Tikuši līdz Cēsīm un Raiskuma muižai. Vēlāk Domicellas ģimene devās atpakaļ, bet tēvs gan mājās vairs nebrauca, palika pie radiem. Viņš dzīvoja mazās grupiņās kopā ar citiem, kas aizbēguši, kad tuvojās fronte. Tomēr drīz pēc tam Domicellas tēvs aizgāja uz Stompaku purvu.

Vēlāk mežabrāļu saradās vairāk un čekisti sāka viņus terorizēt. Domicellas tēvs meiteni 1945.gada februārī (gandrīz 18 gadu vecumā) arī paņēma uz Stompaku purvu dzīvot bunkurā. Tur dzīvojuši ap 360 nacionālajiem partizāniem. Vienā no Stompaku nometnes bunkuriem pat bija ierīkota kapela. Dzīvojot bunkurā, Domicella gatavoja ēst, lāpīja zeķes, mazgāja.

1945.gada marta sākumā, kad notika Stompaku kauja, šaušana sākās jau no paša rīta. Domicella tad bijusi baznīcā, kur visu dienu ar tēva māsu arī notupējusi. Pavisam drīz sāka vest iekšā ievainotos, tāpēc viņām abām vajadzēja asistēt feldšerim Romānam, palīdzēt aprūpēt ievainotos. Kad kauja pierima, tad Domicella ar savējiem gājusi ārā, uz mājām. Diemžēl Domicellas tēvs krita tā paša gada maijā, jo pārpratuma pēc uz viņiem tika atklāta uguns.

1948.gada 25.janvārī Domicella apprecējās, novembrī piedzima bērniņš, bet jau 1949.gadā viņi tika izsūtīti. Trīs dienas lasīja cilvēkus, ko sēdināja Vecumu stacijā lopu vagonos. Šo notikumu daudzi vērojuši, tai skaitā arī Domicellas pamāte, kura mazuli paņēmusi un nogādājusi viņas māsai aprūpē, kas ilga deviņus gadus.

Sagūstītie divas nedēļas tika vesti uz Sibīriju lopu vagonos. Sibīrijas dzīve viņiem nebijusi tik barga kā dzirdēts, jo abi ar vīru bijuši jauni, strādīgi, tādēļ bija priekšrocības. Strādājuši Omskas apgabalā. Sibīrijā Domicellai ar vīru piedzima vēl trīs bērni. 1958.gadā atbrauca uz Latviju, uz vīra māsas kāzām. Paņēma no šejienes dēlu un no Rīgas pa taisno uz Omsku. Kopā Sibīrijā tika aizvadīti 11 gadi. 1960.gadā saņēma dokumentus atpakaļbraukšanai uz Latviju. Jaunā ģimene toreizējā kolhozā "Borec" nopirka māju, strādāja tur lauku brigādē.

Kad vīrs nomira, Domicella Pundure 1987.gada rudenī pārcēlās uz Balviem. Jau būdama pensijā, vēl pāris gadus viņa nostrādāja viesnīcas bufetē.

Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Aigars Pušpurs, sveicot Domicellu, teica: „Mums ir ļoti liels gods, ka Balvos mums tik augsta apbalvojuma kavaliere. Viņas dzīves ceļš, kurš nebija no vieglajiem, pierāda to, ka mēs ar stipru spītu, lai arī kādā pasaules malā atrastos, vienmēr atradīsim, ko darīt un kā izdzīvot. Tāpēc novēlam, lai ir spēks un izturība, veselība, lai būtu vēl daudzi gadi, ko varētu veltīt mūsu bērniem, lai stāstītu par piedzīvoto un atgādinātu par šausminošajiem vēstures notikumiem. Ne velti Viestura ordeņa devīze ir - „Esiet stipri un cīnīties!” Tas tiešām ir par Jums!”

Pati Domicella Pundure, pakavējoties atmiņās par aizvadītājiem gadiem, atzina, ka: „Paldies Dieviņam, par neko nesūdzos, lai arī mūžībā pavadīts vīrs un abi dēli, bet vēl ir abas meitas, pieci mazbērni un septiņi mazmazbērni, kuri ikdienā priecē.”

„Tādi laiki ir bijuši. Nedod, Dievs, vairāk tādus piedzīvot!” – tā Sanitas Reinsones grāmatā „Meža meitas” ievadā par Domicellu Punduri citēts viņas teiktais.

Vairāk par Domicellas dzīves gaitām un piedzīvoto Stompaku purvā nacionālo partizānu kara laikā var noskatīties Latvijas Televīzijas veidotajā raidījumā „Aculiecinieks. Meža meita – Domicella Pundure.” To var noskatīties šeit!

img-001.jpgimg-002.jpg

Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei