Aicinājums iesaistīties UNESCO nedēļā

Kategorija: Latvijas simtgade
Trešdiena, 04 Oktobris 2017
Pēdējās izmaiņas: 04 Oktobris 2017

UNESCO nedēļā no šī gada 9. līdz 15. oktobrim UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina ikvienu pievērsties tēmām, kurās ikdienā saskaras materiālais un nemateriālais kultūras mantojums, īpaši izceļot kulinārā mantojuma nozīmi un tā sniegtās iespējas ilgtspējīga tūrisma veicināšanai.

Izvēloties sev saistošāko līdzdalības formu, UNESCO nedēļas laikā ikviens interesents aicināts iesaistīties, piemēram, iepazīstoties ar Latvijas ēdiena gatavošanas tradīcijām; pētot kopīgās un atšķirīgās iezīmes dažādos reģionos; dodoties ciemos pie recepšu zinātājiem, dokumentēt un aprakstīt senas un ne tik senas receptes; apmeklējot muzejus, bibliotēkas, pētīt senās receptes, mēģināt tās pagatavot, kā arī aprakstīt pagatavošanas procesu. Tāpat starptautiskās izglītības akcijas "Pasaules lielākā mācību stunda" ietvaros UNESCO nedēļas laikā ir iespējams analizēt, cik ilgtspējīgs un veselīgs ir tradicionālais ēdiens šodien.

UNESCO nedēļas 2017 laikā apkopoto informāciju (tostarp gatavošanas tradīciju aprakstus, unikālas, tradicionālas receptes, to pagatavošanas procesu, fotoreportāžas) ikviens aicināts publicēt savā vai pārstāvētās organizācijas vai iestādes Facebook lapā vai blogā, pievienojot mirkļbirku #unesconedela2017 vai savas iestādes mājaslapā (nosūtot saiti uz materiālu e-pastā Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.). Savukārt izglītības iestādes aicinātas iesaistīties Pasaules lielākajā mācību stundā un aizpildīt darba lapas, analizējot tradicionālos ēdienus (plašāk: www.skolas.unesco.lv).

UNESCO nedēļa Latvijā ik gadu norisinās kopš 2011. gada. Tā ir platforma dažādu institūciju un nozaru sadarbībai, starptautiskas un nacionālas pieredzes, viedokļu un ideju apmaiņai, kā arī jaunu iniciatīvu īstenošanai, iedvesmojoties no UNESCO izceltajām vērtībām gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā.

UNESCO nedēļas aicinājumu skatīt šeit


Latvijas kultūras kanons

Kategorija: Latvijas simtgade
Trešdiena, 06 Septembris 2017
Pēdējās izmaiņas: 06 Septembris 2017

Latvijas Kultūras kanons ir ieeja Latvijas kultūras pasaulē caur 99 dažādām vērtībām. Šīs dažādās vērtības aptver gan dažādas kultūras nozares, gan sniedzas laikmetiem un gadsimtiem pāri, gan savstarpēji satiekas, gan kā pretpoli savstarpēji izceļas.
Kanons ir kā brilles, caur kurām ieraudzīt Latviju un Latvijas vērtības. Kā durvis, pa kurām ienākt Latvijas kultūras bagātību krātuvē. Kā izdzīvošanas komplekts un kompass samulsuma brīžos. Kā jauna datora programmatūra, kas atver izziņai un pieslēdz mūs jaunai pasaulei un iespējām.

Lasīt tālāk ...


Piedalies projektā “Latvijas dabas bagātība”

Kategorija: Latvijas simtgade
Pirmdiena, 21 Augusts 2017
Pēdējās izmaiņas: 21 Augusts 2017

Pasaules Dabas fonds aicina piedalīties projektā “Latvijas dabas bagātības”. Projekta ietvaros Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti saplūst fotogrāfijā ar savām īpašajām vietām Latvijas dabā vai arī pastāstīt par to, ko viņiem nozīmē Latvijas dabas bagātības.

Kā to paveikt?

  1. Saplūsti ar kādu sev īpašu dabas ainavu tik ļoti, ka kļūsti kā viens.
  2. Palūdz, lai kāds Tevi nofotografē – kad esi saplūdis ar dabu, kad kļūsti mazliet pamanāms un kad Tavs “maskēšanās tērps” ir redzams pilnībā.
  3. Iesniedz attēlus mums. Mēs tos publicēsim mājas lapā www.dabasbagatibas.lv, bet vēlāk tie kļūs par daļu no Latvijas simtgades dabas deklarācijas. Attēlus var pievienot šeit.

Visas iesūtītās dabas bagātības tiks apkopotas īpašā Latvijas simtgades dabas deklarācijā. Jums ir iespēja ar saviem attēliem starp Latvijas dabas bagātībām iekļaut arī Balvu novada skaistākās vietas. Attēlus var iesniegt gan projekta mājaslapā, gan publicēt Facebook, lietojot #DabasBagatibas.

Vai arī uzraksti, kas ir Tavas īpašās vietas Latvijas dabā un kādas sajūtas tās Tevī rada? Varbūt tā ir odu sīkšana vasaras vakaros, Jūrkalnes stāvkrasts vai migla, kas saullēktā gāžas pāri Daugavai?

Iesniedz attēlus vai uzrakstīto mums un tie tiks publicēti Latvijas dabas bagātību mājas lapā, kā arī pievienoti Latvijas simtgades svētku kopbildei – Latvijas dabas deklarācijai.

“Latvijas dabas bagātības” ir nekomerciāls Latvijas simtgades projekts. Tā virsmērķis ir apzināt Latvijas iedzīvotāju dabas bagātības un veicināt publisku diskusiju par to nozīmi mūsdienu Latvijā. Jebkādu jautājumu gadījumā - droši rakstiet vai zvaniet!

Plašāka informācija:
Dāvis Landorfs
Pasaules Dabas Fonds
Mob.: +371 20584460
www.pdf.lv


Līdz Latvijas valsts simtgadei aicina saskaitīt Latvijas dižkokus

Kategorija: Latvijas simtgade
Otrdiena, 27 Jūnijs 2017
Pēdējās izmaiņas: 27 Jūnijs 2017

lv 100

Latvijā jau šobrīd ir saskaitīti vairāk nekā 8000 dižkoki, taču speciālisti lēš, ka tā ir vien ceturtā daļa no visiem Latvijas dižkokiem. Tādēļ, gatavojoties Latvijas valsts simtgadei, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs un Dabas aizsardzības pārvalde uzsāk iniciatīvu „LV100 Dižošanās”. Tās ietvaros ikvienu aicina doties dabā un atrast vēl neapzinātos dižkokus, kā arī ar īpaša testa palīdzību noskaidrot savai personībai visatbilstošāko dižkoku.

Lasīt tālāk ...


Ozolu stādīšana ap Latvijas robežu atklās simtgadi un apliecinās mūsu vienotību

Kategorija: Latvijas simtgade
Trešdiena, 03 Maijs 2017
Pēdējās izmaiņas: 03 Maijs 2017

apskauj latviju lv 100Lai ozoli apskauj un ieskauj Latviju. Lai tie stājas visapkārt kā sardzē.
Lai mēs ozolus iestādām tā, ka tie sakņojas ne tikai zemē, bet arī sirdīs.
Tad kā ozoli būs mūsu vīri. Tad ozolu staltumā augs mūsu dēli.
Tad pēc vēlreiz simt gadiem jau varēsim Jāņu vainagus vīt.
Lai līdzi ozoliem aug mūsu spēks. Lai līdzi ozoliem sakuplo mūsu dzimtas. Lai līdzi ozoliem Latvija tiecas augšup. Lai sargā Latviju mūsu mīlestības un uzticības spēks.
/dzejniece Māra Zālīte/

 

Lasīt tālāk ...


Preiļos atklās fotogrāmatu “Latgalietis XXI gadsimtā”

Kategorija: Latvijas simtgade
Piektdiena, 28 Aprīlis 2017
Pēdējās izmaiņas: 28 Aprīlis 2017

lv 100

3. maijā Latgales simtgades kongresa ietvaros Preiļos ar vairākiem pasākumiem tiks prezentēta fotogrāmata “Latgalietis XXI gadsimtā”, kurā ievietoti gan profesionāļu, gan amatieru darbi.

Lasīt tālāk ...


Latgales izšķirošā loma Latvijas valsts izveidē būs simtgades atklāšanas centrā

Kategorija: Latvijas simtgade
Ceturtdiena, 27 Aprīlis 2017
Pēdējās izmaiņas: 27 Aprīlis 2017

LV100.jpg

Latvijas valsts simtgadi atzīmēs no 2017. līdz 2021.gadam, lai aptvertu un pilnvērtīgi izstāstītu valsts veidošanas stāstu. Nozīmīgu lomu tajā ieņem ar Latgali saistīti notikumi, kuru centrālā ass ir vēsturiskais Latgales kongress - Latgales pirms simts gadiem pieņemtais lēmums apvienoties ar Kurzemi un Vidzemi ceļā uz neatkarīgu Latvijas valsti.

Lasīt tālāk ...


Ceļā uz Latvijas valsti: Latgolys Symtgadis kongress

Kategorija: Latvijas simtgade
Ceturtdiena, 27 Aprīlis 2017
Pēdējās izmaiņas: 27 Aprīlis 2017

LV100.jpg

4. pasaules latgaliešu saiets

Lasīt tālāk ...


Vairāk nekā 40 Latgales skolās sabiedrībā zināmi kultūras darbinieki vadīs novadmācības stundas

Kategorija: Latvijas simtgade
Ceturtdiena, 27 Aprīlis 2017
Pēdējās izmaiņas: 27 Aprīlis 2017

LV100.jpg

2. maijā, ievadot Latgales simtgades kongresu, 41 Latgales reģiona skolā notiks novadmācība kopā ar Latgalē pazīstamiem kultūras un sabiedriskiem darbiniekiem. Reģiona kultūras personības stāstīs par Latgales kongresu un aicinās līdzdalībai Latgaliešu valodas naktī. Novadmācības stunda būs interaktīva un dažādās virtuālās, atjautības un kustību spēlēs bērni izzinās novadu, būtiski, ka dzeivuos i prīcuosīs, nūpītnai sprīss latgalīšu volūdā. Tāpat skolēniem būs iespēja iegūt vērtīgas dāvanas – jaunākās grāmatas, mūzikas ierakstus un žurnālus. Savukārt 2. maija vakarā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā notiks jaunākā izdevuma, autoru I. Šuplinskas, L. Rundānes, A. Andrejevas kopdarba „Gostūs pi Boņuka. Stuosti bārnim par Latgolu” prezentācija.

Lasīt tālāk ...


Mūziķi, sagaidot valsts simtgadi, ieraksta latgaliešu dziesmu izlasi „Ceļīs, bruoļ!”

Kategorija: Latvijas simtgade
Ceturtdiena, 13 Aprīlis 2017
Pēdējās izmaiņas: 13 Aprīlis 2017

18.aprīli plkst.16:00 Latgales pārstāvniecībā Rīgā, Torņa ielā 4/III notiks Latvijas valsts simtgades atklāšanas notikuma - Latgales simtgades kongresa - ieskandināšanas pasākums Rīgā un latgaliešu dziesmu izlases CD „Ceļīs, bruoļ” (Celies, brāli!) atvēršana.

Lasīt tālāk ...


Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei