Jau trešo reizi svinēs Nemateriālā kultūras mantojuma svētkus “Gūdi”

Category: Aktualitātes kultūrā
Tuesday, 29 November 2022
Last Updated: Tuesday, 29 November 2022 12:09

Gūdi 20223. decembrī Balvu novadā jau trešo reizi svinēs Nemateriālā kultūras mantojuma svētkus “Gūdi”. Atzīmējot 4 gadu jubileju kā “Upītes kultūrtelpa” iekļauta Nacionālajā nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā, tiks pateikti paldies šīs puses Nemateriālās kultūras veicinātājiem, atbalstītājiem un līdzjutējiem. Svētkus rīko Balvu novada Nemateriālās kultūras mantojuma centrs “Upīte”, bet to norise notiks Šķilbēnu pagasta kultūras centrā “Rekova”. Svētku koncertā piedalīsies kokles virtuoze Laima Jansone un DJ Monsta projektā ZeMe, grupas “Dabasu Durovys” solists Arnis Slobožaņins, folkloras kopa “Upīte”, bērnu folkloras kopa “Upīte, grupa “Unknown Artist” un leģendārās Šķilbēnu pagasta rokgrupas “Karburators” līderis Vilis Cibulis, bet koncertu vadīs “Upītes kultūrtelpas” līderis Andris Slišāns un viņa trīs dēliem.

Upītes kultūrtelpa, kas pirms četriem gadiem tika iekļauta Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, ir daļa no vēsturiskā Abrenes apriņķa un unikāla ar saglabāto un dzīvo Ziemeļlatgales latviešu (latgaliešu) kultūras mantojumu, tradīcijām un valodu. Upītes kultūrtelpas sākums — 20. gs. 30. gadi, bet 40.–50. gados, veidojoties kolhoziem, tika radīts iedīglis Upītes ciemam, kas atrodas centrā vecajai kultūrtelpai, ko veido lielie ciemi. Upīte ir pazīstama ar Ziemeļlatgalei raksturīgā folkloras mantojuma glabāšanu un aktīvu popularizēšanu. Tā ir dzejnieka un novadpētnieka Ontona Slišāna darbības vieta. Mūsdienās Upīte ir viena no aktīvākajām latgalisko notikumu vietām Latvijā, rīkojot gan vecāko latgaliešu dzejas un mūzikas festivālu “Upītes Uobeļduorzs”, starptautisko folkloras festivālu “Lipa kust” un citus notikumus. Lai godinātu šīs kultūrtelpas kopējus, veicinātājus, atbalstītājus un līdzjutējus, trešo reizi Balvu novadā tiek rīkoti vērienīgie svētki “Gūdi”, kuros, vēl nebijušā veidā, savīsies tradicionālais ar mūsdienīgo gan mutvārdu un amatniecības, gan kulinārajā “Upītes kultūrtelpas” mantojumā. Svētku koncertā 3. decembrī plkst. 19.00 piedalīsies kokles virtuoze Laima Jansone un DJ Monsta projektā ZeMe, grupas “Dabasu Durovys” solists Arnis Slobožaņins, folkloras kopa “Upīte”, bērnu folkloras kopa “Upīte”, grupa “Unknown Artist” un Šķilbēnu pagasta leģendārās rokgrupas “Karburators” līderis Vilis Cibulis, bet koncertu vadīs “Upītes kultūrtelpas” līderis Andris Slišāns un viņa trīs dēli. Pēc koncerta svinīgās daļas varēs izdejoties kopā ar Artūru Jauntēvu un viņa pavadošo grupu.

Šogad svētki notiks Šķilbēnu pagasta kultūras centrā “Rekova”, jo Balvu novada Nemateriālās kultūras mantojuma centrs “Upīte” ir sagaidījis sen loloto sapni –  notiek ēkas rekonstrukcija.

Svētkus atbalsta Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

Plašāka informācija par notikumu:

Andris Slišāns

Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors

Mob. tel. +371 29621058, e-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., www.upite.lv