1991.gada barikādes atceroties
20.janvārī Viļakas muzejā tikāmies ar Viļakas Valsts ģimnāzijas audzēkņiem, lai iepazītu 1991.gada barikāžu notikumus. Notikumi, kas vēl daudziem palikuši atmiņās. Ilgus gadu desmitus Latvija un citas valstis bija Padomju Savienības daļa, taču 20.gs 80-to gadu beigas un 90.gadu sākums bija pārmaiņu laiks. Daudzas valstis pasludināja savu neatkarību. Viena no šīm valstīm bija arī Latvija ar savu zemi, valodu, tradīcijām un cilvēkiem. Aizstāvēt savu zemi nācās barikādēs, tajās piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku no visas valsts, arī no bijušā Balvu rajona.
Kopā ar skolēniem noskatījāmies video, kurā bija redzami tā laika notikumi un visi iesaistījāmies diskusijās meklējot atbildes uz dažādiem jautājumiem. Barikādēs diezgan daudz tika izmantoti plakāti un saukļi. Skolēni strādājot grupiņās analizēja dažus plakātus un centās nolasīt informāciju, ko deva šie plakāti un saukļi.
Sveces Ukrainas atbalstam
Gatavojoties XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem, Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar biedrību “Tavi draugi” un Latvijas Kultūras darbinieku biedrību aicināja Dziesmu un deju svētku kustības dalībniekus ziedot sveces, lai vēlāk tās pārtaptu ierakumu svecēs un tiktu nogādātas Ukrainas aizstāvjiem.
Laikā no 2023. gada 13. janvāra līdz 19. janvārim visā Latvijā, t.sk. arī Balvu novadā, ikviens Dziesmu un deju svētku kustības dalībnieks, nākot uz mēģinājumiem, varēja atnest sveces, kuras vēlāk tiks pārveidotas ierakumu svecēs un nogādātas Ukrainā.
Notiks pirmais jaunās galda spēles latgaliski “Čipierkstneits” čempionāts
Trešdien, 18. janvārī, plkst. 12.20 Balvu novada Rekovā notiks pirmais jaunās galda spēles latgaliski “Čipierkstneits” čempionāts, kas reizē ar Ontona dienas svinēšanu iesāks folklorista, novadpētnieka un dzejnieka Ontona Slišāna (1948–2010) 75. jubilejas gada notikumus.
Pirmajā “Čipierkstneiša” čempionātā, kas būs daļa tradicionālā Ontona dienas pasākuma “Ontona dīnas ļustes”, piedalīties Balvu un Ludzas novada skolēnu, kuri piedalās latgaliešu valodas pulciņu aktivitātēs, komandas. Čempionāta noslēgumā skolēniem būs iespēja piedzīvot latgaliešu hip-hop mākslinieces Ūgas uzstāšanos.
Jaunā galda spēle “Čipierkstneits” ir pirmā šāda veida – zināšanu, uzdevumu, atjautības un arī veiksmes – spēle latgaliski. Tās autore ir filoloģe un dizainere Jolanta Keiša, kuras dzimtā puse ir tieši Balvu novada Šķilbani. Pie spēles izdošanas talkā gājušas biedrības “Upītes jauniešu folkloras kopa” un latgaliešu kultūras kustība “Volūda”.
Aicinām uz “Tautasdziesmu teicējas.1991” ceļojošās izstādes notikumu Viļakas muzejā
Jaunais gads Viļakas muzejā sāksies ar skaistu notikumu 11. februārī plkst. 12.00 aicinām uz izstādes atklāšanu, ko sarūpējusi Balvu pašvaldība, muzeja vadītāja Rita Gruševa, lai uz Viļaku atvestu bagātu pūru no Rīgas - tā ir ceļojošā izstāde “Tautasdziesmu teicējas.1991”.
Viļakas ziemas ceļu ragavu slieces un tautasdziesmu balsis, Ziemeļlatgales baltais Abrenes tautastērps, kas tikpat balti saskaņojas ar bērzu un sniega klajumu baltumu – sagaida savus ciemiņus no Rīgas!
Balvu Centrālā bibliotēka aicina piedalīties aptaujā!
Mēs, Balvu Centrālās bibliotēkas darbinieki, vēlamies uzzināt Tavu viedokli par mūsu bibliotēku, lai uzlabotu esošo Balvu Centrālās bibliotēkas pakalpojumu kvalitāti un veidotu jaunus.
Mums ir svarīgs ikviena Balvu pilsētas iedzīvotāja viedoklis, tāpēc lūdzam Tevi veltīt nedaudz sava laika (ne vairāk kā 5 min.) un atbildēt uz 5 jautājumiem.
Aptauju iespējams aizpildīt bibliotēkā vai elektroniski → https://forms.gle/mbkqRdtALUEtSNVg8
Aptauju aicinām aizpildīt un iesniegt līdz 2023. gada 31. janvārim.
Tekstu un vizuālo materiālu sagatavoja: Džūlija Apine
Rūķu cepuru skrējiens Vectilžā
Svētku vidū – 30.decembrī – Vectilžas Sporta un atpūtas centrs aicināja ikvienu pagasta iedzīvotāju piedalīties pirmajā Rūķu cepuru skrējienā. Būtiskākais nosacījums dalībai – galvā jāliek rūķu cepure.
Pasākuma mērķis bija saliedēt ģimenes, radīt iespēju ģimenēm un draugiem būt kopā un pavadīt laiku veselīgi, izkustēties svaigā gaisā. Šīs nebija sacensības uz ātrumu, bet gan draudzīga, atbalstoša kopā būšana svētku noskaņā.
Pulcēšanās skrējienam pie lielās Ziemassvētku egles. Šeit bija paredzēts gan skrējiena starts, gan finišs. Pašiem mazākajiem rūķīšiem kopā ar vecākiem lēnā gaitā noiet vai noskriet Rūķu taku – aptuveni 150 metru garu maršrutu. Tiem, kas mazliet lielāki un izturīgāki, izskriet Ziemassvētku vecīša apli – apmēram kilometru garu maršrutu.
Ziemassvētku laiks Viļakā
Ziemas Saulgriežu un Ziemassvētku laiks ir cerību, mīlestības, piedošanas un ticības laiks, gaismas uzvaras pār tumsu laiks. Gaišu domu un labu darbu laiks.
Viļakas kultūras nama kolektīvi svētkus ieskandināja Borisovā 22. decembrī pēc senajām tradīcijām ar bluķa vilkšanas rituālu, dziesmām un rotaļām pie ugunskura. Priecājoties par laiku, kad saules ceļš iegriežas jaunai gaismai, atcerējās ticējumus, kā arī cienājās ar vārītiem zirņiem un pupām.
Noslēgušās XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku folkloras un tautas mūzikas nozaru skates
Gatavojoties XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem, Latvijas Nacionālais kultūras centrs rīkoja amatierkolektīvu skates folkloras un tautas mūzikas nozarē.
Skates rīkoja ar mērķi - izvērtēt folkloras kopu, etnogrāfisko ansambļu un citu tradicionālās kultūras izpildītājmākslas kolektīvu kvantitatīvo, kvalitatīvo, kā arī māksliniecisko līmeni. Skates notika videoformātā, tas nozīmē, ka katrs kolektīvs nofilmēja savu priekšnesumu 8 minūšu garumā un nosūtīja žūrijas komisijai.
Folkloras kopa "Upīte" Ziemassvētku brīnumu laikā dāvina jaunu klipu
Folkloras kopa “Upīte” klausītājiem dāvina mūzikas klipu Ziemassvētku noskaņās - par ceļu, sevis meklēšanu, šķēršļiem un izvēlēm, galvenā no kurām ir - nest gaismu un pašiem būt par gaismu, neskatoties uz visu, ko piedzīvojam gan ikdienas reālijās, gan pasaules notikumu kontekstā.
Klips tapis kā turpinājums video klipu sērijai folkloras kopas albuma “Padzīdam i…” dziesmām, un šoreiz tika stāstīts dziesmas “Sabarovu kumelini” stāsts. Dziesmas aranžija: Kate Slišāne, Domeniks Slišāns un Artūrs Slišāns.Klipā, tāpat kā dziesmā, etniskais un tautiskais satiekas ar urbāno, bēgot, savienojoties un galu galā papildinot viens otru. Par filmēšanas vietu tika izvēlētā Kupravas bijusī rūpnīcas teritorija, kas simboliski lieliski iederas pagātnes mantojuma un mūsdienu savienojumā. Klipa tērpu un idejas autore ir multimāksliniece Evika Muizniece, sadarbībā ar kuru tapuši arī iepriekšējie folkloras kopas “Upīte” mūzikas klipi.
Dziedošā Laicānu ģimene sniedz koncertu Kubulu Kultūras namā
Ziemassvētku laikā dāvāta patiesa labestība un mīlestība padara visu apbrīnojami skaistu. 26.decembrī Kubulu Kultūras namā notika dziedošās Laicānu ģimenes koncerts. Koncertā tika izdziedātas dziesmas, kuras ģimene tika dziedājusi televīzijas šova „Dziedošās ģimenes” laikā, kā arī Ziemassvētku dziesmas un skaņdarbi Dagmāras Laicānes izpildījumā kopā ar pianistu Dāvi Lāpānu un vijolniekiem – Anniju Aneti Loginu, Elīzu Zelču un Kirilu Siņko. Koncerta laikā apmeklētājiem bija iespēja ziedot labdarībai. Sirsnīgi pateicamies Laicānu ģimenei par dvēseliski piepildītu, brīnišķīgu un skanīgu koncertu! Lai ikvienam mīlestības un labestības piepildīts svētku laiks!