Radošo darbu konkurss, kas veltīts Latgales patriotam un dzejniekam Ontonam Slišānam 2023

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Ceturtdiena, 02 Februāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 02 Februāris 2023

plova l.spridzane 0105f

Dzejnieks, rakstnieks, folklorists, novadpētnieks un mākslinieks Ontons Slišāns ir ziemas saulgriežu bērns, dzimis 28.decembrī, bet vārdadienu svinēja 18.janvārī. Šis laiks Ontonam bija radošais laiks, kad viņš savu aktīvo darbību veltīja Ziemeļlatgalei. Mēģināsim sajust Ontona Slišāna garu – piedaloties radošo darbu konkursā.  

Mērķis: apliecināt piederību un mīlestību savam dzimtajam novadam un stiprināt latgalisko kultūridentitāti.

Lasīt tālāk...


Aicina uz izstādes “Dedz gaismu sevī!” atklāšanu

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Trešdiena, 01 Februāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 01 Februāris 2023

kudrjavcevi2008 77534

1.februārī savu 95.dzimšanas dienu svinētu Tautas daiļamata meistars Grigorijs Kudrjavcevs (1928.-2013.) Dzimis 1928.gada 1.februārī Viļānos, galdnieka ģimenē. Mācījies Viļānu pamatskolā un Rēzeknes pedagoģiskajā skolā. Pēc skolas beigšanas 1951.gadā nosūtīts uz Balvu rajona Aizpurves septiņgadīgo skolu par darbmācības un fizkultūras skolotāju. No 1965.gada līdz 1980.gadam strādājis Balvu vidusskolā. Izveidojis vairākas kokapstrādes darbnīcas skolā, arī toreizējā pionieru namā. Skolotāja vadībā skolēni ar saviem darbiem piedalījušies izstādēs Balvu rajonā, kā arī republikas skolēnu darbu skatēs, saņēmis daudzus apbalvojumus un Goda rakstus. 1968.gadā G.Kudrjavcevam piešķirts Tautas daiļamata meistara nosaukums (Apliecības Nr.28). 

Šajā laikā sākusies aizraušanās ar dzintara apstrādi, kurā iesaistījis arī dzīvesbiedri Annu (1928.-2013). Viņu darbi tikuši izstādīti Rīgā, vairākas reizes pabijuši Tautas sasniegumu izstādē Maskavā, ceļojuši uz Franciju, Japānu.

Lasīt tālāk...


1991.gada barikādes atceroties

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Trešdiena, 25 Janvāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 25 Janvāris 2023

1991. gada barikādes atceroties Viļakas muzejā20.janvārī Viļakas muzejā tikāmies ar Viļakas Valsts ģimnāzijas audzēkņiem, lai iepazītu 1991.gada barikāžu notikumus. Notikumi, kas vēl daudziem palikuši atmiņās. Ilgus gadu desmitus Latvija un citas valstis bija Padomju Savienības daļa, taču 20.gs 80-to gadu beigas un 90.gadu sākums bija pārmaiņu laiks. Daudzas valstis pasludināja savu neatkarību. Viena no šīm valstīm bija arī Latvija ar savu zemi, valodu, tradīcijām un cilvēkiem. Aizstāvēt savu zemi nācās barikādēs, tajās piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku no visas valsts, arī no bijušā Balvu rajona.

Kopā ar skolēniem noskatījāmies video, kurā bija redzami tā laika notikumi un visi iesaistījāmies diskusijās meklējot atbildes uz dažādiem jautājumiem. Barikādēs diezgan daudz tika izmantoti plakāti un saukļi. Skolēni strādājot grupiņās analizēja dažus plakātus un centās nolasīt informāciju, ko deva šie plakāti un saukļi.

Lasīt tālāk...


Sveces Ukrainas atbalstam

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Piektdiena, 20 Janvāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 20 Janvāris 2023

Ziedo sveces UkrainaiGatavojoties XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem, Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar biedrību “Tavi draugi” un Latvijas Kultūras darbinieku biedrību aicināja Dziesmu un deju svētku kustības dalībniekus ziedot sveces, lai vēlāk tās pārtaptu ierakumu svecēs un tiktu nogādātas Ukrainas aizstāvjiem.

Laikā no 2023. gada 13. janvāra līdz 19. janvārim visā Latvijā, t.sk. arī Balvu novadā, ikviens  Dziesmu un deju svētku kustības dalībnieks, nākot uz mēģinājumiem, varēja atnest  sveces, kuras vēlāk tiks pārveidotas ierakumu svecēs un nogādātas Ukrainā.

Lasīt tālāk...


Notiks pirmais jaunās galda spēles latgaliski “Čipierkstneits” čempionāts

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Pirmdiena, 16 Janvāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 16 Janvāris 2023

Pirmā galda spēle latgaliskiTrešdien, 18. janvārī, plkst. 12.20 Balvu novada Rekovā notiks pirmais jaunās galda spēles latgaliski “Čipierkstneits” čempionāts, kas reizē ar Ontona dienas svinēšanu iesāks folklorista, novadpētnieka un dzejnieka Ontona Slišāna (1948–2010) 75. jubilejas gada notikumus.

Pirmajā “Čipierkstneiša” čempionātā, kas būs daļa tradicionālā Ontona dienas pasākuma “Ontona dīnas ļustes”, piedalīties Balvu un Ludzas novada skolēnu, kuri piedalās latgaliešu valodas pulciņu aktivitātēs, komandas. Čempionāta noslēgumā skolēniem būs iespēja piedzīvot latgaliešu hip-hop mākslinieces Ūgas uzstāšanos.

Jaunā galda spēle “Čipierkstneits” ir pirmā šāda veida – zināšanu, uzdevumu, atjautības un arī veiksmes – spēle latgaliski. Tās autore ir filoloģe un dizainere Jolanta Keiša, kuras dzimtā puse ir tieši Balvu novada Šķilbani. Pie spēles izdošanas talkā gājušas biedrības “Upītes jauniešu folkloras kopa” un latgaliešu kultūras kustība “Volūda”.

Lasīt tālāk...


Aicinām uz “Tautasdziesmu teicējas.1991” ceļojošās izstādes notikumu Viļakas muzejā

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Ceturtdiena, 05 Janvāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 05 Janvāris 2023

Anna Strupka, teicēju izstādes atklāšanaJaunais gads Viļakas muzejā sāksies ar skaistu notikumu 11. februārī plkst. 12.00 aicinām uz izstādes atklāšanu, ko sarūpējusi Balvu pašvaldība, muzeja vadītāja Rita Gruševa, lai uz Viļaku atvestu bagātu pūru no Rīgas - tā ir ceļojošā izstāde “Tautasdziesmu teicējas.1991”.

Viļakas ziemas ceļu ragavu slieces un tautasdziesmu balsis, Ziemeļlatgales baltais Abrenes tautastērps, kas tikpat balti saskaņojas ar bērzu un sniega klajumu baltumu – sagaida savus ciemiņus no Rīgas!

Lasīt tālāk...


Balvu Centrālā bibliotēka aicina piedalīties aptaujā!

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Piektdiena, 13 Janvāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 16 Janvāris 2023

Balvu Centrālās bibliotēkas aptaujaMēs, Balvu Centrālās bibliotēkas darbinieki, vēlamies uzzināt Tavu viedokli par mūsu bibliotēku, lai uzlabotu esošo Balvu Centrālās bibliotēkas pakalpojumu kvalitāti un veidotu jaunus. 

Mums ir svarīgs ikviena Balvu pilsētas iedzīvotāja viedoklis, tāpēc lūdzam Tevi veltīt nedaudz sava laika (ne vairāk kā 5 min.) un atbildēt uz 5 jautājumiem. 

Aptauju iespējams aizpildīt bibliotēkā vai elektroniski → https://forms.gle/mbkqRdtALUEtSNVg8

Aptauju aicinām aizpildīt un iesniegt līdz 2023. gada 31. janvārim.

Tekstu un vizuālo materiālu sagatavoja: Džūlija Apine


Rūķu cepuru skrējiens Vectilžā

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Otrdiena, 03 Janvāris 2023
Pēdējās izmaiņas: 03 Janvāris 2023

Rūķu cepuru skrējiens VectilžāSvētku vidū – 30.decembrī – Vectilžas Sporta un atpūtas centrs aicināja ikvienu pagasta iedzīvotāju piedalīties pirmajā Rūķu cepuru skrējienā. Būtiskākais nosacījums dalībai – galvā jāliek rūķu cepure.

Pasākuma mērķis bija saliedēt ģimenes, radīt iespēju ģimenēm un draugiem būt kopā un pavadīt laiku veselīgi, izkustēties svaigā gaisā. Šīs nebija sacensības uz ātrumu, bet gan draudzīga, atbalstoša kopā būšana svētku noskaņā.

Pulcēšanās skrējienam pie lielās Ziemassvētku egles. Šeit bija paredzēts gan skrējiena starts, gan finišs. Pašiem mazākajiem rūķīšiem kopā ar vecākiem lēnā gaitā noiet vai noskriet Rūķu taku – aptuveni 150 metru garu maršrutu. Tiem, kas mazliet lielāki un izturīgāki, izskriet Ziemassvētku vecīša apli – apmēram  kilometru garu maršrutu.

Lasīt tālāk...


Ziemassvētku laiks Viļakā

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Ceturtdiena, 29 Decembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 29 Decembris 2022

Ziemassvētku laiks ViļakāZiemas Saulgriežu un Ziemassvētku laiks ir cerību, mīlestības, piedošanas un ticības laiks, gaismas uzvaras pār tumsu laiks. Gaišu domu un labu darbu laiks.

Viļakas kultūras nama kolektīvi svētkus ieskandināja Borisovā 22. decembrī pēc senajām tradīcijām ar bluķa vilkšanas rituālu, dziesmām un rotaļām pie ugunskura. Priecājoties par laiku, kad saules ceļš iegriežas jaunai gaismai, atcerējās ticējumus, kā arī cienājās ar vārītiem zirņiem un pupām.

Lasīt tālāk...


Noslēgušās XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku folkloras un tautas mūzikas nozaru skates

Kategorija: Aktualitātes kultūrā
Trešdiena, 28 Decembris 2022
Pēdējās izmaiņas: 28 Decembris 2022

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki_logo_noFacebook

Gatavojoties XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem, Latvijas Nacionālais kultūras centrs rīkoja amatierkolektīvu skates folkloras un tautas mūzikas nozarē.

Skates rīkoja ar mērķi - izvērtēt folkloras kopu, etnogrāfisko ansambļu un citu tradicionālās kultūras izpildītājmākslas kolektīvu kvantitatīvo, kvalitatīvo, kā arī māksliniecisko līmeni. Skates notika videoformātā, tas nozīmē, ka katrs kolektīvs nofilmēja savu priekšnesumu 8 minūšu garumā un nosūtīja žūrijas komisijai.

Lasīt tālāk...


Pasākumu kalendārs

Balvu Novada Ziņu jaunākais numurs

Balvu Novada Ziņas jaunākais numurs

Jaunākais video

Pasākumu afišas

Jautājums Domei