Svinam 22. Upītes Uobeļduorzu

Šogad Upītes Uobeļduorzs notika atjaunotajās Nemateriālā kultūras mantojuma centra „Upīte” telpās. Pēc 3 gadu piedzīvojumiem daudzveidīgās brīvdabas skatuvēs, piedzīvojām atgriešanos atjaunotās, siltās un mājīgās telpās. Trīs gadus, lai sasildītos, apmeklētājiem dedzīgi bija jākustas un jādejo pie visām grupām, šogad varēja dejot līdzi tikai pie mūzikas, kura patiešām uzrunāja sirdi un aicināja kustēties deju ritmos.

Pirmo reizi festivālā piedalījās visi uzaicinātie dzejnieki un grupas, pirmo reizi izsludinātā uzstāšanās secība gāja pēc plānotā laika grafika, ja kāds domāja, ak, gan jau paspēšu uz Pienvedēja Piedzīvojumiem, iespējams nokavēja, jo uzstāšanos sākās plānotajā laikā. Pirmo reizi festivālā dzeju lasīja Līga Slišāne, Rasma Svikle un Arnis Bukšs. Kas to būtu domājis, ka Arnis ir arī dzejnieks. Dzejolis par uzvārdiem spēja sasmīdināt pat skeptiķus. Gaidītas un iemīlētas mīlas dzejas un dziesmu festivāla “Upītes Uobeļduorzs” ailinīces ir Mārīte Slišāne, Ineta Atpile-Jugane, Annele Slišāne, Ilze Sperga, Gunta Ločmele, Līvija Liepdruviete, Jana Skrivļa-Čevere. Katrai dzejniece ir raksturīgs savs stils, kas atklāj konkrētās dzejnieces sirdi un pasaules uztveri.

Folkloras kopa „Upīte” pārsteidza ar neparastām dziesmām, kur dziedāja gan par ballīti, gan brigadieri. Rīgā studējošie un strādājošie latgalieši ir apvienojušies folkloras kopā „Ceidari”, lai saglabātu un popularizētu latgalisko tradīciju. „Ceidari” izpildīja daudzas dziesmas, kas nāk no Bērzpils puses. Dziedāja tik spēcīgi un pārliecinoši. Visi, kuri vēlētos folkloras kopu „Ceidari” dzirdēt vairāk, ir iespējams 4. novembrī Bērzpilī apmeklēt folkloras kopas 10 gadu jubilejas pasākumu.

Projekts „Vuordi” daudz par sevi neko neatklāja, lai par viņu runā mūzika un dziesmas. Dziesminieka dziesmas aicināja aizdomāties, kā tikt pāri visiem dzīves izaicinājumiem.  Liekas, ka īsts „Upītes Uobeļduorzs” ir tikai tad, ja tajā uzstājas Vincents Kūkojs, kura dziedātās dziesmas, to vārdi un mūzika uzrunā līdz sirds dziļumiem. Īpašu noskaņu Kūkoja dziesmām piešķīra Vincenta dēla Riharda bungu pavadījums. Dejas sākās  dziedātājas Santas Savickas-Drozdovas pārdomātajā un sirsnīgajā uzstāšanās laikā, dejas turpinājās grupas „Kei-Rei” pavadījumā, kuri patīkami pārsteidza ar savu izaugsmi muzikālajā skanējumā un dziesmu aranžējumos. Grupa “Reibums” noblieza tik pamatīgi, ka aizbaidīja mājas tos, kuriem patīk mierīgāka mūzika, bet pievilināja tos, kuriem patīk īsta rokmūzika. Grupa “Dabasu Durovys” ir biežs viesis festivālā, šogad pārsteidza ar paplašināto sastāvu, kurā uzstājās Daugavpils Brass Band puiši, kas piešķīra īpašu skanīgumu dziesmām un patiesu ballītes atmosfēru, kad pirmās rindas pie skatuves ļoti ātri aizpildījās. Neierasti, ka vietēji džeki „Unknown Artist” uzstājās pirms pusnakts, kas deva iespēju viņus dzirdēt arī tiem, kuri parasti nesagaida nezināmo mākslinieku uzstāšanos rīta gaismas staros.  „Unknown Artist”  iesildīja publiku pirms īpašajiem gostīm „Pienvedēja piedzīvojumi”.  Māris Žigats, Pēteris Lunde un Aldis Lunde bija gatavi latgaliešu festivālam, atskaņoja savu populārāko dziesmu „Jel”, ko dzied no grupas pastāvēšanas sākumu. Nākamgad „Pienvedēja Piedzīvojumi” svinēs 30. grupas jubileju. Arī dziesmām „Debesu pils”, „Tu un es”, „Laimīgs” bija apmeklētāji, kuri dziedāja līdzi. Spēcīga, skaļa un profesionāla bija īpašū gostu uzstāšanās. Īpaša rozīnīte bija dziesma „Jel!” izpildīta latgaliešu valodā, kur atbildīgo tulkošanas un dziedāšanas darbu bija uzņēmies Arnis Slobožaņins. „Pienvedēja Piedzīvojumi” bija pārsteigti, ka Upītē tik labi uzņēma un izsauca nodziedāt vēl kādu dziesmu. „Es domāju, ka Arnis jau visu izdziedās. Paldies Upītei! Atkārtosim dziesmu „Jel!”,” saviļņots pateicās Māris Žigats. Grupas “Gandreiž 10nīkā” līderis Ingars Gusāns atklāja, ka nākamgad grupa svinēs 10 gadu jubileju, kas salīdzinot ar “Pienvedēja Piedzīvojumiem”, tāds bērnu vecums vien ir, bet viņiem būšot uz ko tiekties nākotnē. Apvienība “Naktenīks i Reiti” izrādās, ka ir sovi da poši, vietējie čomi jaunā apvienībā. Izturīgākie pasākuma apmeklētāji uzzināja, ka grupā “Fak’n’Turīs” paslēpusies šova “X-faktors” zvaigzne Margarita Kolosova.

Pasākuma vadītājs Ritvars Carevs, ļoti interesanti pieteica grupas un iekustināja publiku ar dažādām aktivitātēm, ja to nedzirdējāt un neredzējāt, paši vainīgi. Lai neko nenokavētu, ierakstam plānotājos - tiekamies Upītē 2024.gada 21.septembrī!  Paldies Kultūrkapitāla fondam par finansiālo atbalstu festivālam.

Foto: Ligita Spridzāne un Andris Slišāns

FOTO GALERIJA

Vineta Zeltkalne

Projekta vadītājs
vineta.zeltkalne [at] balvi.lv