Kultūra
110. jubilejā godināts ievērojamais trimdas kultūras darbinieks Miķeli Bukšs

Trešdien, 1. jūnijā, Balvu novadā ar piemiņas pasākumu 110. jubilejā tika godināts literatūras un kultūras vēsturnieks, valodnieks un publicists Miķelis Bukšs (1912–1977), viens no ievērojamākajiem latgaliešu (latgaļu) trimdas kultūras darbiniekiem.

Miķeļa Bukša dzimšanas diena tika svinēta Balvu novadā ar pulcēšanos piemiņas brīdī Baltinavas pagasta Merkuzīnes kapos, kur apglabāti Bukša vecāki, bet pēc tam sekoja svētku satikšanās pasākums, piedaloties Upītes, Baltinavas, Rekovas, Viļakas un Viduču bērnu folkloras kopām un kapelām, Šķilbēnu pagasta Plešovā pie Bukša dzimtajām mājām. 

Ievērojamais latgaliešu (latgaļu) trimdas kultūras darbinieks – literatūras un kultūras vēsturnieks, valodnieks un publicists Miķelis Bukšs dzimis 1912. gada 1. jūnijā Balvu novada Šķilbēnu pagasta Plešovā. Dzīvojis un mācījies Baltinavā un Rēzeknē, strādājis Aglonā, Rēzeknē un Daugavpilī, bet 1944. gadā devies bēgļu gaitās uz Zviedriju, kur vadījis tālāko dzīvi. Dzīvodams Zviedrijā, Bukšs aktīvi darbojās trimdinieku sabiedriski politiskās organizācijās, viņš bija viens no latgaliešu organizāciju dibināšanas iniciatoriem un vadītājiem. Kā zinātnieks pētījis latgaliešu kultūras un literatūras vēsturi un valodu, sarakstījis nozīmīgus pētījumus Latgales kultūrvēsturē. Mūžībā devies 1977. gadā un apbedīts Stokholmā, atdusas vietā uzstādīts piemiņas akmens ar uzrakstu “Latgolas dvēseles tulks”. 

Miķeļa Bukša godināšanas pasākuma rīkotājs, Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors Andris Slišāns stāsta: “Man no bērnības, kad vēl mācījos Upītes pamatskolā, Miķeļa Bukša dzimšanas diena palikusi atmiņā ar pirmo skolēnu brīvlaika dienu, sauli, dančiem un rotaļām Plešovā. Mēs ar vecākiem, Ontonu un Irēnu Slišāniem, katru gadu 1. jūnijā turp braucām. Tagad, pašam pieaugot, man ir lepnums, ka dzīvoju tajā pašā novadā un pagastā, kur dzimis izcilais Latgales zinātnieks.”

Savukārt Latvijas valsts prezidents Egils Levits, nosūtot apsveikumu pasākuma organizatoriem, uzsvēris prieku par to, ka Miķeļa Bukša mūža veikums arvien tiek celts godā, bet viņš pats – pieminēts un iedzīvināts šodienas Latvijas kultūras un sabiedriskajā dzīvē. Tāpat prezidents aicinājis arī turpmāk paturēt M.Bukša personību labā atmiņā un turpināt daudzināt viņa atstāto kultūras mantojumu.

Jau februārī, 110 dienas pirms jubilejas, sākot domāt par Bukša dzimšanas dienu un aicinot Latgales kultūras darbiniekus, iestādes un citus interesentus dalīties ar stāstiem un atmiņām par Miķeli Bukšu, interneta akciju #SazavasalojarMikeliBukšu iesāka Balvu Centrālā bibliotēka, šos stāstus publicējot savā profilā sociālajā tīklā “Facebook”. Akcijas idejas autore, bibliotēkas vadītāja Ruta Cibule saka: “Domāju, ka Miķelis Bukšs šopavasar var justies laimīgs! Viņa un viņa dzīvesbiedres Janīnas Bukšs devumu Latgales izzināšanā un latgaliešu pašapziņas veidošanā sākām daudzināt jau 110 dienas pirms Miķeļa lielās jubilejas. Izskatās, ka ar to esam kļuvuši par lielu savējo pulku, kuri nespēj dzīvot bez Miķeļa rakstītā.”

 

Plašāka informācija:

Andris Slišāns

Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors