Projekti

Pagājušas divas nedēļas kopš 24 „Balvu vilciņa” vecākās grupas dejotāji kopā ar pavadošo grupu – bērnu vecākiem un vecvecākiem- atgriezušies no XXVI Vispārējiem Latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem. Ir pārgājis astoņās svētku dienās sakrātais nogurums, bet palikušas tajos piedzīvotās emocijas – prieks un lepnums par latviešu tautas varenību un spējām.

Svētku nedēļā piedzīvots un redzēts tiešām daudz. Bērni piedalījušies svētku atklāšanas gājienā, divos koncertos Arēnā „Rīga”, latviešu tautas tērpu skatē koncertzālē „Palladium”, trīs koncertos Daugavas stadionā, snieguši interviju Latvijas Radio 1 Latgales studijā, kā arī atpūtušies un izklaidējušies kino, akvaparkā, lāzertagā, Vērmanes dārzā, kā arī vairākos Rīgas rotaļu laukumos.

Gājiens. Visu svētku dalībnieku parāde. Lepni nesām savus Ziemļlatgales bērnu svētku tērpus, kolektīva jauno karogu, vecāku sagādātos ozollapu pušķīšus un arī Latvijas karogu. „Balvu vilciņa” karogu darinājusi dejotāja Deivja mamma Anita Kairiša. Bet par karogu nešanu mums savs stāsts. Mēs esam mazi, bet karogi lieli, līdz ar to ar saviem dejotāju resursiem iztikt nevaram. Palīgā nāca dejotāju radi un draugi. Adriana tētis jau jāņem darbā par kolektīva karognesēju un jāuzšuj speciāls tautas tērps, jo šī viņam nebija pirmā reize pie karoga. Savukārt, otrs karognesējs, iespējams, ir nākamā Latvijas tenisa zvaigzne, kas piekrita palīdzēt, jo viņa drauga māsa dejo „Balvu vilciņā”. Starp citu, paldies „Cielaviņas” Kristiānam, kurš laipni aizdeva savu tautas tērpu šim svarīgajam pasākumam. Un arī Kubulu Kultūras nama Maijai par tērpiem dejotāju māmiņām.

„Vēl simts gadu dejai”. Latviešu skatuviskās dejas koncerts, kurā tika meklētas atbildes uz jautājumiem - kā rodas un kas rada latviešu skatuvisko deju? Šajā koncertā piedalījās tikai paši labākie visas Latvijas deju kolektīvi, kuri skatē sasniedza visaugstāko žūrijas novērtējumu. Arī „Balvu vilciņam ” bija gods būt starp šiem dejotājiem! Pirmo reizi dejojām arēnā. Īpašs prieks bija par deju „Ampeļdancis”, kuru bērni dejoja kopā ar Agra Veismaņa vadīto vidējās paaudzes deju kolektīvu „Nebēda” – šie dejotāji jau bērniem kļuvuši par draugiem, jo mēģinājumos kopā pavadīti otrdienu un ceturtdienu vakari visas iepriekšējās sezonas garumā. Ceram uz vēl kādu kopīgu deju nākotnē!

Latviešu tautastērpu skate - vēl viens nozīmīgs pasākums, kurā bija iespēja piedalīties, pateicoties sadarbībai starp kolektīva vadītāju, bērniem, bērnu vecākiem un tērpu darinātājiem. Tautas tērpu skatē demonstrējām tērpus, kas radīti projekta ietvaros. Projekts Nr.16.-07-AL19-A019.2207-000008 „19.gadsimta Ziemeļlatgales bērnu svētku tērpa valkāšanas tradīciju pētīšana un tērpa detaļu darināšana deju kolektīva „Balvu vilciņš” dejotājiem” tika realizēts sadarbībā ar biedrību „Balvu rajona partnerība” un Balvu novada pašvaldību. Projektu atbalstīja Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam apakšpasākuma „Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ietvaros.

Tērpu skatē piedalījās seši kolektīva dejotāji, kuri visu dienu pavadīja koncertzālē „Palladium”, mācoties savus uznācienus, izmēģinot visskaistākos smaidus un glītākās pozas, vairākas reizes pārģērbjoties un atrodot pat brītiņu nosnausties turpat mīkstajos krēslos. Šī bija mūsu pirmā tērpu skate. Tajā saņemta pateicība par piedalīšanos un skaļas skatītāju ovācijas smaidīgajiem un izteiksmīgajiem tērpu demonstrētājiem. Mēs esam lepni par saviem tērpiem un par cilvēkiem, kuri mums palīdzēja pie šiem tērpiem tikt!

Saruna Latvijas Radio 1 Dziesmu svētku studijā pie Brīvības pieminekļa. Jā, atradām brītiņu starp mēģinājumiem, lai arī radio klausītājus un tiešraides skatītājus internetā iepazīstinātu ar mūsu Ziemeļlatgales tērpiem, kā arī pastāstītu vairāk par savu kolektīvu un mūsu iespaidiem Dziesmu un deju svētkos. Bijām nobijušies, jo šāda iespēja – atkal pirmo reizi! Intervijā noskaidrojām, ka puišiem visērtāk ikdienā ir staigāt tautas tērpā, bet meitenēm tieši otrādi – grūtāk, jo tērpā nedrīkst slikti uzvesties...

Deju lieluzvedums „Māras zeme” Daugavas stadionā. Deju svētku kulminācija, ja tā var teikt. Pasākums, kuram gatavojāmies visilgāk un visnopietnāk – mēģinājumi, koncerti un skates divu gadu garumā. Bet mēs to izdarījām, mēs tur bijām. Pirmo reizi pieaugušo Deju svētkos! Un arī šeit iegūti jauni draugi – lielie „Rikas” puiši no mūsu Balvu Kultūras un atpūtas centra, citi savējie – „Luste”, tāpat arī „Kubuliņš”, ar kuriem aizvadīti daudzi mēģinājumi Kubulos, Vīksnas „Piesitiens”, jauniepazītie draugi no Rugājiem un Rēzeknes, kā arī „Cielaviņas” Agnese – mūsu „Laimes māte”. Un viņi visi rūpējās un satraucās par bērniem, jo kā nekā – mēs tur bijām vismazākie. Mums viss izdevās – paspējām gan nodejot piecas dejas, gan pasmaidīt kamerām, gan ļoti ātri pārģērbties, gan neko neaizmirst un nenokavēt – dejas atribūti un dejotāji vienmēr bija, kur jābūt. Un vēl – pēdējā koncertā, pēc pēdējās nodejotās dejas, kad bijām beiguši fotografēties, pie mums pienāca virsvadītājs Agris Daņiļevičš – parunājās un paslavēja bērnus. Rezultātā – visi dejotāji ir tikuši pie Latvijas karodziņiem ar Agra autogrāfu.

Pēc laba darba – kārtīga atpūta. Arī jautrības un atpūtas mums netrūka. Visi kopā apmeklējām kinoteātri „Cinamon”, kur skatījāmies filmu „Suņu neiespējamā misija”, iekarojām gan skolas, gan Grīziņkalna, gan lielāko Rīgas pilsētas rotaļu laukumus, kopīgi Mežaparkā spēlējām lāzertagu – mūsdienu „kariņu” ar lāzerieročiem, kā arī relaksējāmies Jūrmalā - Līvu akvaparkā.

Kas vēl palicis neuzrakstīts? Par kolektīva stipro aizmuguri jeb dejotāju – mazo mākslinieku -vecākiem un vecvecākiem. Viņu tur bija daudz, bet ne par daudz. Katram savas funkcijas – bērnu ģērbēji, pieskatītāji, sabiedriskā transporta pavadoņi, mantu sargātāji, telpu uzkopēji, pārtikas sagādnieki, privātā auto šoferi, pavāri, tērpu mazgātāji, gludinātāji, audzinātāji, lutinātāji. Paldies Jums par to!! Bez Jums mēs būtu noguruši ne tikai no dejošanas, bet arī no visa pārējā.

Mums svētkos patika gandrīz viss – ēdiens bija garšīgs, skola bija forša un skolas vadība – atsaucīga, šoferītis – laipns, sastrēgumu – maz, laika apstākļi –tīri tā neko, citi kolektīvi –forši, un mēs paši – arī SUPER!

Pirmo reizi, bet, cerams, ne pēdējo. Kā jau rakstīts, mums daudz kas šajos svētkos bija pirmo reizi, lai gan likās, ka kopā dejojam jau sen. Pirmais koncerts arēnā starp labākajiem, pirmā radio intervija, pirmā tērpu skate, pirmais lieluzvedums Vispārējos Deju svētkos, kādam pirmais kino, lāzertaga un akvaparka apmeklējums. Mēs ceram, ka mums priekšā vēl daudz šādu pirmo reižu!!

Zane Meiere, bērnu deju kolektīva „Balvu vilciņš” vadītāja un dejotājas Elīzas mamma.