Sociālā joma Projekti
logo

Balvu novadā Labklājības ministrijas īstenotājā ESF projektā Nr.9.2.1.1/15/I/001 “Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās” īstenotā pilotprojektā “Ģimenes asistenta pakalpojuma aprobēšana”, piedalās divi ģimenes asistenti, kuru darbs ir saistīts galvenokārt ar ģimenēm ar bērniem. Šī projekta galvenais mērķis ir ieviest un nodrošināt Ģimenes asistenta pakalpojuma pieejamību novadā, un izvērtēt pakalpojuma ietekmi uz personu un ģimeņu sociālo situāciju.

Balvu novadā Ģimenes asistentu pakalpojums galvenokārt ir vērsts uz ģimenēm, kuru spējas sociāli funkcionēt un iekļauties sabiedrībā ir apgrūtinātas. Šī pakalpojuma pamatuzdevums ir veicināt ģimenes uz sadarbību, lai varētu apgūt vajadzīgās sociālās prasmes, pilnveidot tās, nostiprināt apgūto, lai pilnvērtīgi turpinātu savu dzīvi jaunā ievirzē. Ģimenes asistentam ir jānodrošina klientam individuālu, praktisku, konsultatīvu un emocionālu atbalstu dzīvesvietā un arī sociālajā vidē.  

Viens no Balvu novadā strādājošajiem ģimenes asistentiem lielāku vai mazāku atbalstu ir sniedzis 9 ģimenēm ar bērniem, un aktīvs darbs turpinās ar 4 ģimenēm ar bērniem. Kā atzīst asistents, darbs prasa zināšanas un prasmes sniegt atbalstu dažādās dzīves situācijā un ar dažādu ģimeņu  motivācijas pakāpi.

Ir bijušas ģimenes,  kuras šo pakalpojumu uztver kā obligātu pienākumu, un tas neveicina pozitīvu attieksmi, trūkst motivācijas uz sadarbību un rezultātā arī neveidojas vajadzīgais kontakts ar darbinieku, un ieguldītais darbs nenes augļus – ģimenes attīstība nenotiek. Asistents tiek uztverts kā blakus lietas, kas netraucē turpināt savas gaitas – sarunātajā laikā ģimene nav sasniedzama, iepriekš par to neinformējot asistentu, un daudzas dažādas necieņas izpausmes.

Tā sadarbība nav izveidojusies ar 2 ģimenēm. Iemesls tam nav tikai ģimenes motivācijas trūkums un nevēlēšanas iesaistīties atbalsta saņemšanā. Pakalpojuma nodrošināšanu traucē arī nodarbinātības faktors – ja abi vecāki ir nodarbināti ģimenes, asistentam nav iespējas sniegt atbalstu pilnā apmērā tikai tāpēc, ka pakalpojums tiek nodrošinās noteiktajā asistenta darba laikā.

Ilgstoša sadarbība, kas ilgs vismaz 1 gadu, ne vienmēr ir pietiekama, lai mainītu gadu desmitiem nostiprinātos dzīves principus, pārliecības un ieradumus, kuri neveicina attīstību, bet degradē cilvēku kā personību un rada nevēlamu vidi bērnu attīstībai. Kā atzīst ģimenes asistents, ir vēlme un vajadzība termiņu pagarināt, jo vēlamās izaugsmes sasniegšanai ir nepieciešams papildus laiks. Galvenais ir nepieciešams papildus laiks, lai spētu klientu motivēt uz pārmaiņām un dzīves kvalitātes uzlabošanu. Uzsākot pakalpojumu, vienmēr ir sagaidāma pretestība no klientu puses, kam pamatā, galvenokārt, ir novēroti  šādi faktori:

  • Nevēlēšanās ielaist savā dzīvē svešinieku;
  • Nevēlēšanās sadarboties un atvērties problēmu priekšā;
  • Baiļu un vainas sajūtas.

Tomēr lielākoties, tuvāk iepazīstot viens otru, izprotot situācijas problēmas un to risināšanas iespējas, mazinās un zūd pretestība,  tiek rasts vajadzīgais kontakts un tiek veidota motivācija dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Visgrūtāk ir rast kontaktu ar vīriešu dzimuma pārstāvjiem, viņi mēdz būt visnoraidošākie un nevēlas pieņemt nekādas pārmaiņas savā dzīvē, traucē arī alkohola problēmas,  tāpēc veiksmīgāka sadarbība veidojas ar sievietēm un bērniem.   

Ne vienmēr asistenta darbam ir tikai pozitīvs iznākums, ir ģimene, kuras attīstībā nav izveidojies pietiekams dzīves kvalitātes uzlabojums.  Darbinieka novērojumi liek secināt, ka tā iemesls varētu būt nediagnosticēti garīga rakstura traucējumi bērnu mammai ģimenē. Taču pozitīvi ir tas, ka ikdienas aprūpes iemaņas ir apguvuši un pārņem bērni un ģimenē turpina notikt pārmaiņu process.

Lai arī darba gaitā asistentam ir nācies saņemt ignorēšanu no klientu puses, dažādas rupjības, vienaldzību un negatīvu attieksmi, gala rezultātā ir zināms gandarījums, satiekot uz ielas kādu no bijušajiem klientiem, kuri turpina pilnveidot savas dzīves prasmes, dzīves kvalitāti un  sveicinot, taujā pēc kārtējā padoma vai ar sajūsmu stāsta par savām pārmaiņām. Īpašu emocionālu saikni saglabā tieši bērni – uz ielas jau pa gabalu kliedz sveicienu un skrien klāt lielam apskāvienam. Tas arī parāda to algu -  gandarījumu par paveikto, ko saņem sociālais darbinieks – ģimenes asistents.

Lielu gandarījumu un prieku rada  ne tikai tas, ka ir redzams ieguldītā darba rezultāts, bet arī pateicības no bērnu mācību  iestādēm par sniegto atbalstu un palīdzību atbalstāmo ģimeņu bērniem mācību procesā COVID 19 pandēmijas laikā.

 

Balvu novada Sociālās pārvaldes projektu vadītāja Ieva Puķīte