Novembra mēnesis latviešiem ir svētku mēnesis. 10. novembrī grupiņā svinējām Mārtiņdienu, 11. novembrī pārrunājām par Lāčplēša dienu, vēlāk atzīmējām arī Latvijas dzimšanas dienu.

Mārtiņš - rudens vīrs. Parasti to piemin kopā ar Ūsiņu. Ko Ūsiņš pavasarī iesāk, to Mārtiņš rudenī pabeidz.

Pēc ticējumiem, Mārtiņš reizi gadā atjāj ar zirgu aplūkot sētas un laukus. Mārtiņu pavada Mārtiņbērni, nesot sētā, laukiem un lopiem svētību un auglību.

Mārtiņi iekrīt bagātā laikā, tāpēc galds ir bagātīgi klāts.

Garajos ziemas vakaros tiek gatavotas maskas, bet saimnieki gadā, lai atnākušie Mārtiņbērni varētu priecāties un mieloties līdz ar mājiniekiem.

Svinot Mārtiņus, mēs bijām Mārtiņbērni, kas tērpušies dažādās maskās.

Maskotajā gājienā devāmies no mājas uz māju (zālē pie izvietotajiem galdiņiem) un piedalījāmies dažādās aktivitātēs, rotaļās, minējām mīklas. Noslēgumā cienājāmies ar gardumiem.

Valsts 102. gadadienu sagaidot, bērni bija iemācījušies vairākas tautasdziesmas un dziesmas. Dziedājām Latvijas valsts himnu "Dievs svētī Latviju". Kopā ar mūzikas skolotāju mācījāmies un izspēlējām arī latviešu tautas rotaļas.

Bērni zināja pastāstīt, ka mūsu valstij Latvijai ir savs karogs, ģerbonis, savs prezidents, sava valoda, savi svētki, sava svinīga dziesma, kuras laikā visi stāv kājās. Ka mums pieder četri gadalaiki, kas Latviju izglezno. Katram ir sava krāsa, ko dabā atspoguļo. Mūsu mežos dzīvo tik daudz dzīvnieku, pļavās tekalē dažnedažādi kukainīši. Skanīgās putnu dziesmas. Zilās upes un ezeri. Kas var būt skaistāks par zemi, kur esam piedzimuši!

Tilžas vidusskolas vispārējās pirmsskolas izglītības grupas skolotāja Anda Bombāne