Balvu novada Bērnu un Jauniešu centrs
Jaunieši ir spēks

Balvu novada Bērnu un jauniešu centra jauniešu atbalsta biedrība “Kalmārs”, kā uzņemošā organizācija, organizēja Latvijā starptautisku treniņkursu Eiropas partneriem - Associação Youth for the Future (Portugāle), Union Georgian Youth for Europe (Gruzija), Culture Clash4U (Nīderlande), Seferihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü (Turcija) . Projekta ideja tapa jauniešu apmaiņas projekta gaitā Turcijā, kad tik iegūti jaunie uzticami sadarbības partneri.

Projekta ideja radās kā loģisks biedrības “Kalmārs” iepriekšējo sadarbības projektu rezultāts, kad izdevās atrast atbildīgus un entuziastiskus partnerus. Visas projektā iesaistītās biedrības darbojas jaunatnes jomā, un jauniešu līdzdalības tēma tika pētīta kopīgi. Kalmārs ir Latvijas biedrība ar vienpadsmit gadu pieredzi jaunatnes jomā. Šo gadu laikā biedrība ir izaugusi un darbojas starptautiskā līmenī. Tagad biedrības mērķi ir veicināt jauniešu iesaisti sabiedriskajos procesos, celt jauniešu līdzdalības līmeni, kā arī iepazīt un izmantot Eiropas fondu iespējas jauniešiem.

Projekta sākumpunktā mēs pievērsāmies idejām par jauniešu līdzdalību, tās priekšrocībām un izaicinājumiem, kā arī iedziļinājāmies dažās neformālās izglītības aktivitātēs. Sendija no Latvijas, viena no projekta dalībniecēm, kas bija visaizrautīgākā un palīdzēja mums izplatīt daudzas aktivitātes, teica, ka viņa jūtas svarīga, jo viņai ir savs viedoklis, bet citi uzklausa, un visi sanāk kopā.

Anke, dalībniece no Nīderlandes, uzskatīja, ka bija "ļoti izzinoši un produktīvi" apspriest pašreizējos šķēršļus un izaicinājumus vietējā un starptautiskā līmenī attiecībā uz jauniešu līdzdalību. Būtiski šķēršļi, piemēram, tas, ka mūs uzskata par naiviem vai nepietiekami pieredzējušiem, ka esam pārāk ideālistiski noskaņoti un ka mūsu viedokļi un pieredze netiek pamanīti, uzklausīti vai apstiprināti, ir iemesls tam, ka jauniešu viedoklis galvenokārt paliek jauniešu aprindās. Šajā projektā es uzzināju par politiskās līdzdalības alternatīvām un veidiem, kā panākt, lai mūsu balsis tiktu sadzirdētas, piemēram, veidojot sesijas, lai runātu ar varas pārstāvjiem, radoši izpaužoties (mūzikā, mākslā, sociālo mediju kampaņās), veicot brīvprātīgo darbu un vairojot izpratni par jauniešu ieguldījumu, ko viņi var dot sabiedrībai, viņa teica.

Jano no Gruzijas un Sendija no Latvijas bija ļoti ieinteresēti un iesaistījās aktivitātē, ko iedvesmoja Džona Rolsa "Tautu likumi". Tas bija interesanti un saistoši visiem dalībniekiem. Mums tika uzdots sadalīties grupās pa 10 cilvēkiem un izveidot likumus par valsti, kurā mēs vēlētos dzīvot. Rezultāti bija atšķirīgi, bet vienlīdz interesanti. Dažas grupas rakstīja līdzīgus likumus, bet citas radīja iedomātu valsti vai visumu, kurā sabiedrība būtu vērsta uz pašattīstību, pilsoņu iesaistīšanos un mieru. Nobeigumā šī aktivitāte parādīja, kā projekta kopsavilkums ietekmē jaunos dalībniekus un kādu nozīmīgu ieguldījumu viņi var dot sabiedrībai.

Kopīgi tuvojoties šī piedzīvojuma noslēgumam, mēs sapratām un pārrunājām līdzdalības kāpnes. Šis rīks ļauj mums izvērtēt mūsu projektus un iniciatīvas, pamatojoties uz dažādiem līdzdalības līmeņiem, un uzlabot mūsu kritisko analīzi.

Jauniešu līdzdalība nav saistīta tikai ar aktuālām tēmām un dažādiem veidiem, kā par tām diskutēt; tā ir arī kultūras un mūzikas apmaiņa. Desmit dienas (vai naktis) mums bija iespēja kopā iepazīt tautu tradīcijas, dalīties savā muzikālajā gaumē un mācīt viens otram savas kultūras dejas. Noslēgumā mēs sapratām, ka, neskatoties uz mūsu kultūras atšķirībām, mūs vieno viena lieta: mums patīk būt kopīgos darbos un svētkos!

Turcijas pārstāve Zeynep secina, ka šī brīnišķīgā iespēja pulcēja 25 jaunatnes darbiniekus no dažādām valstīm skaistā sniegotā Rēzeknes ezera krastā. Desmit dienu laikā mēs dalījāmies pieredzē, kultūrās un viedokļos, veicinot kopības sajūtu un savstarpēju cieņu. Projekta uzsvars uz jauniešu līdzdalību nodrošināja platformu, kurā dalībnieki varēja paust savas idejas un bažas, dodot viņiem iespēju pozitīvi ietekmēt savas izcelsmes kopienas.

Izmantojot neformālās izglītības pasākumus, projekts uzsvēra jauniešu līdzdalības priekšrocības un izaicinājumus, atstājot paliekošu iespaidu uz visiem iesaistītajiem. Kopumā projekts bija ļoti veiksmīgs, un mēs ceram, ka tas iedvesmos arī citus jauniešus iesaistīties līdzīgās personīgās izaugsmes un kopienas veidošanas iespējās.

Projekta izglītojošo sadaļu vadīja Dinč no Turcijas organizācijas un NVO Kalmārs dalībnieces, dažu aktivitāšu vadīšanu uzņēmās arī Portugāles viesi, izrādot savu iniciatīvu un vēmi dalīties jaunatnes darba metodēm.

Projekta The power of youth ideja tika realizēta Erasmus+ programmu ietvaros, projekta nr. 2022-1-LV02-KA153-YOU-000062314.

Gunita Mincāne

Jaunatnes lietu speciāliste
gunita.mincane [at] balvi.lv