Balvu novada Bērnu un Jauniešu centrs
Pieredze visai dzīvei jeb brīvprātīgais darbs Balvu novadā

"Daži no jums, iespējams, ir pamanījuši mūs kaut kur novadā un nodomājuši, ko šie angliski runājošie cilvēki te dara. Mēs neesam no Apvienotās Karalistes, mēs esam brīvprātīgie no Vācijas. Mūsu vārdi ir Ēriks (19 gadi) un Šarlote (18 gadi). Šogad mēs pabeidzām vidusskolu un tagad dzīvojam Balvos. Mēs ieradāmies septembra sākumā un paliksim līdz pat nākamā gada jūnija beigām, strādājot biedrības “Kalmārs” projektā nr. 2023-1-LV02-ESC51-VTJ-000140142 “Be the opportunity”. Programma, kas ļauj mums te būt, ir Eiropas Solidaritātes korpuss, Eiropas Savienības programma, kas atbalsta Eiropas jauniešus, vecumā no 18 līdz 30 gadiem, doties brīvprātīgajā darbā uz ārzemēm. Mēs izvēlējāmies šo gadu brīvu, jo abi nevēlējāmies uzreiz iet augstskolā. Mēs gribējām arī pieredzēt kādu citu valsti un gūt lielāku patstāvību, dzīvojot prom no draugiem un ģimenes. Kā arī esam dzirdējuši pozitīvus pieredzes stāstus par Eiropas Solidaritātes korpusu un tas palīdzēja mums ar izvēli, doties brīvprātīgajā darbā."

Kā tad nonācāt te, austrumu Latvijā?

Mūsu pirmais solis, izvēloties projektu, bija mājaslapas “youth.europa.eu” apmeklējums, kurā  ir apkopoti dažādākie projekti Eiropā. Priekš mums, svarīgi bija izvēlēties projektu, kurā mēs strādātu ar bērniem vai jauniem cilvēkiem un projekta ilgums būtu 9-10 mēneši. Mājaslapā projekta apraksts bija noteicošais, kas pārliecināja pieteikties, taču šie nebija vienīgie svarīgie kritēriji. Mēs abi vēlējāmies doties uz vēsāku valsti, ja salīdzina, piemēram, ar Spāniju vai Grieķiju, vēlējāmies valsti, kurā būtu sniegota ziema. Vēl viens svarīgs kritērijs bija tas, ka mēs vēlējāmies pieredzēt valsti, par kuru daudz nezinājām, pirms doties brīvprātīgajā darbā, tātad, pilnībā jauns un pārsteigumu pilns brīvprātīgā darba laiks.

Pirmie iespaidi, kādi mums ir radušies, par Balviem un Latviju kopumā, bija tas, ka daudzas lietas ir nedaudz atšķirīgas, kā tas, pie kā esam pieraduši. Piemēram, te kļūst daudz vēsāks ziemā, kā tas ir Vācijā un dabā, meži, ko mēs izbaudījām pārgājienā oktobrī, ir daudz veselīgāki, kā pie mums. Latvijā cilvēki ir daudz lepnāki un savienotāki ar savu kultūru, kas bija pilnīgi jauna pieredze mums. Daudzas tradīcijas ir fascinējošas un mums patīk tās iepazīt. Sākumā cilvēki šķita distancēti, taču tiklīdz iepazīstam tos tuvāk, tie sāk atvērties. Tai pat laikā daudzas mazās atšķirības šķiet normālas ikdienas dzīvē.

Mūsu darbs ir strādāt ar bērniem un jauniešiem dažādos jauniešu centros Balvu novadā. Pirmdienās un piektdienās esam Balvos, otrdienās Viļakā, trešdienās Medņevā un ceturtdienās Rugājos. Mēs īstenojam un piedalāmies dažādās jaunatnes darbinieku aktivitātēs, kā arī iniciējam paši neformālās izglītības pasākumus, kā arī ciemojamies bērnudārzos un skolās. Vēlamies darīt pēc iespējas vairāk, cik iespējams un dažādot jauniešu iespējas novadā. Līdz šim mūsu spilgtākais pasākums bija pastas (makaronu) darbnīca, ko mēs organizējām ar citiem brīvprātīgajiem jauniešiem no Gulbenes novada Balvu novada bērnu un jauniešu centrā. Aktivitāšu laikā ir ļoti patīkami redzēt laimīgās jauniešu sejas un sadzirdēt pozitīvas atsauksmes, jo tad mēs zinām, ka tas, ko mēs darām, atstāj pozitīvu iespaidu vietējo jauniešu vidū. Mēs vēlamies arī parādīt jauniešiem, kādas ir viņu iespējas Eiropas Solidaritātes korpusa programmā un iedrošināt izmantot tās. No pašu pieredzes varam teikt, ka mēs nenožēlojam mūsu izvēli būt te, būt Latvijā. Pirmais solis ir grūtākais - izveidot profilu mājaslapā un pieteikties dažādos projektos - pārējie soļi kļūst labāki un rezultāts vainagojas ar panākumiem. Ja esi ieinteresēts pievienoties mūsu aktivitātēs vai iepazīst mūs un projektu, seko līdzi informācijai un afišām, vai arī apmeklē mūs jauniešu centros darba laikā.

Brīvajā laikā mēs cenšamies būt ļoti aktīvi sociālās dzīves dalībnieki. Piemēram, dejojam Balvu tautas deju kolektīvā “Rika B” vai piedalāmies sporta aktivitātēs, kā arī daudz kopā darām ar citiem Eiropas brīvprātīgajiem jauniešiem Latvijā, kurus satikām uzņemšanas mācībās Ādažos, oktobrī. Ir ļoti patīkami satikt citus cilvēkus, kas ir līdzīgā situācijā kā mēs, dalīties pieredzē no visas Eiropas. Mēs pieadījāmies daudzās tīklošanās aktivitātēs ar viņiem un regulāri dodamies uz Rīgu, lai tiktos dzimšanas dienu vai kultūras pasākumos, kā arī plānojam dažādus braucienus iekš un ārpus Latvijas.

Mūsu nākamā gada mērķi, priekš atlikušajiem sešiem mēnešiem, ir organizēt dažādos interesantus pasākumus un izveidot ciešāku saikni ar jauniešiem. Mēs arī apgūstam latviešu valodu un ļoti ceram, ka uzlabosim savas valodu prasmes. Esam arī priecīgi par iespēju iepazīt vairāk Latviju caur aktivitātēm aukstajā un ziemīgajā laikā. Vēlamies aizdoties arī uz Baltijas jūras krastu un dažādiem nacionālajiem parkiem un kā noslēdzošo vēlamies pieredzēt Vasaras saulgriežu svinēšanu Latvijā.

Līdz šim mūsu laiks ir bijis ļoti jauks un pilns ar jauniem iespaidiem un cilvēkiem. Mēs esam ļoti pateicīgi par biedrību “Kalmārs”, īpaši par mūsu lieliskajiem kolēģiem, kas mūs atbalsta it visur, kā arī jauniešiem un cilvēkiem, ko satiekam, protams, arī Eiropas solidaritātes korpusam, par iespēju iegūt pieredzi visai dzīvei!

 

Autori: Erik Lacher, Charlotte Trautmann

Tulkoja: Santa Šmite

Foto: E.Lacher un C.Trautmann personīgais arhīvs